Popüler Otobüs Seferleri
Adana > Amasya
44 TL
Denizli > Ankara
55 TL
Artvin > Antalya
51 TL
Afyon > Bitlis
80 TL
Anasayfa Gezi Rehberi Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile Türkiye’nin ziyaret edilmesi gereken en önemli şehirlerinden biri olan Çanakkale gezilecek yerler açısından uzun bir liste hazırlanabilecek bir şehirdir. Bu yazımızda, Çanakkale ziyaretinin olmazsa olmazlarındna bahsedeceğiz.

Çanakkale Gezilecek Yerler Arasında Bir Dünya Mirası: Troya Antik Kenti

Ünü sadece Çanakkale veya Türkiye ile sınırlı olmayan, bütün dünya tarafından tanınan ve bilinen önemli bir eser olan bu antik kent, 30 yılı aşkın bir süredi UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Ünlü İlyada Destanı’nda da bahsedilen bu antik kentten çıkarılan eserlerin bir bölümü Türkiye’de sergilenirken, diğer bir kısmı Rusya ve Almanya’dadır. Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen antik kent, Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü yakınlarında yer almaktadır.

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesinin En Güzel Yerlerinden Biri: Assos

Assos, günümüzde Çanakkale’nin Behramkale Köyü’nde bulunan antik bir kenttir. Tarih boyunca Lidyalılar, Persler, Pergamon ve Roma medeniyetlerinin hüküm sürdüğü bölge olan Assos, özellikle ünlü düşünür Aristo’nun da burada konaklamasından dolayı oldukça tanınır bir bölge haline gelmiştir. Tarihi güzellikleri kadar doğal güzellikleri de baş döndüren Assos, güzel bir tatil için istediğiniz her şeyi size sunmaktadır.

Listesinin Olmazsa Olmazlarından: Bozcaada

Çanakkale kıyısına yaklaşık 6 km’lik bir uzaklıkta bulunan bu ada, Türkiye’nin en büyük üçüncü adasıdır. Coğrafi konum itibariyle oldukça önemli bir yerde bulunan ada, bu sebeple tarih boyunca sürekli olarak farklı devletler tarafından ele geçirilmel istenmiştir. Persler, Romalılar, Bizanslılar ve son olarak Osmanlı hakimiyeti altına giren ada, plajları, denizi, tarihi evleri ve muhteşem atmosferi ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmayı fazlasıyla hak etmektedir.

Çanakkale’nin Tarihi Bakımdan En Anlamlı ve En Değerli Bölgesi: Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Bu alan içerisinde, Çanakkale Savaşı sırasında burada savaşmış ve şehit olmuş 60 binden fazla Türk askeri; ayrıca yaşamını yitirmiş olan 250 binden fazla Avustralyalı, İngiliz, Fransız ve Yeni Zelandalı askerin mezarı bulunmaktadır. Kültürel varlık olan tescillenen ve koruma altına alınan bu bölge, Çanakkale’ye gelindiği zaman kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Mitolojiye Dahi Konu Olmuş Muhteşem Bir Bölge: Küçükkuyu

Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan bir bölge olan Küçükkuyu muhteşem doğal güzellikler, tertermiz havası, harika denizi ile şehrin en sevilen yerlerinden biridir. Bölgede ayrıca dünyanın en lezzetli zeytinyağlarının üretimi de yapılmaktadır. Kendine has bir atmosferi bulunan Küçükkuyu, kısa ve uzun süreki tatiller için oldukça ideal bir seçimdir.

Çanakkale Gece Hayatı Nasıldır?

Çanakkale gece hayatı için canlılığı sağlayacak farklı özelliklerde ve farklı eğlencelere ev sahipliği yapan birçok mekân bulunmaktadır. Özellikle de Kordonboyu, Saat Kulesi Meydanı ve Barlar Sokağı, Çanakkale gece hayatı için tartışılmaz derecede ilgi gören yerler arasındadır. Başta buralarda bulunan çeşitli bar ve eğlence mekânları, şehirde gece hayatının nabzının attığı yerler olarak öne çıkmaktadır. Çanakkale şehir merkezinde ve merkezi ilçelerinde, gece eğlencelerine katılabileceğiniz ve sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğleneceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Yalı Hanı ve Hayal Kahvesi ise, özellikle gençlerin uğrak mekânları arasındadır. Canlı müzik eşliğinde doyası eğlenebileceğiniz mekânların oldukça fazla olması, şehrin eğlence kültürü açısından zenginliğini ortaya koymaktadır. Benzin isimli eğlence mekânı ise daha çok, kaliteli hizmet anlayışıyla fakat yüksek fiyatlarla hizmet vermektedir. Burada sayılanların dışında, başta deniz kenarı olmak üzere şehrin çeşitli yerlerinde eğlence mekânları bulunmaktadır. İçkili restoranlar da hem şehrin muhteşem lezzetlerini tadabileceğiniz ve hem de canlı müzik eşliğinde içkinizi içebileceğiniz yerlerdir. Bu yerler arasında en popüler olanları Kavala Balık Lokantası, Yalova Restoran, Çanakkale Balık Restoran gibi işletmelerdir.

Çanakkale Yemekleri Nelerdir?

Muhteşem tadıyla damaklarda iz bırakan Çanakkale yemekleri, şehre özgü yapılışı ve çeşitleri ile bir hayli dikkat çekmektedir. Birçok ile göre son derece zengin olan Çanakkale mutfağı, farklı tarifleri ile mutfakta büyük bir çeşitlilik sunmaktadır. Özellikle et yemekleri ve köfteleri ile dikkat çeken Çanakkale mutfağında, tatlılar ve farklı lezzetler damakları şenlendirecek tatlardan oluşmaktadır. Çorbaları arasında ise ovmaç çorbası soğan, sarımsak ve un gibi malzemelerle yapılmaktadır. Elbette soğan ve sarımsak sevmeyenler için tercih edilebilecek bir çorba olmasa da, soğan ve sarımsak da arası iyi olanlara bu muhteşem lezzeti kesinlikle tavsiye ederiz. Çanakkale mutfağında çırpma adı verilen ben yine soğan, un ve ıspanakla yapılan yemek dikkat çekmektedir. Fırında pişirilen çırpma, yine tavsiyelerimiz arasındadır. Şehre özel usullerle yapılan harika lezzetlerden biri de, patlıcan kapama adı verilen yemektir. Et yemekleri arasında fazlaca ilgi gören patlıcan kapama, yanında salata ve pirinç pilavıyla hem görsel şölen hem de farklı bir damak tadı vermektedir.

Çanakkale Ulaşım Bilgileri ve Yolculuğunuzda Yardımcı Olacak Bilgiler

Belediye otobüsleri Çanakkale ulaşım için uygun fiyatları ile hizmet alabileceğiniz ulaşım araçları arasındadır. Otobüslerde kullanılan kentkart, kullan at ve manyetik kart şeklinde satılmaktadır. Şehirde hizmet veren halk otobüsleri, belediye denetimi altındadır. Farklı hatlar arasında aktarma yapılmasına imkân tanıyan Çanakkale ulaşım için, önemli rahatlık ve ekonomik fayda sağlayan bir uygulamadır. Özellikle de hatta arasında aktarma yaparken ilk 20 dakika ücretsiz olup, 20 dakikanın sondaki 10 dakika ise %50 indirimli olarak sağlanmaktadır. Yani bir hattın otobüsünden inip diğer hattın otobüsüne 20 dakika içerisinde bindiğinizde, ikinci hat ücretsiz olmaktadır. Ancak 20 dakika bekledikten sonra binmeniz durumunda normal bilet ücretinin yarısı kadar ücret alınmaktadır. Otobüs seferlerinin il genelindeki sıklığı da, sorunsuz ve hızlı bir şehir içi ulaşım sağlamaktadır. Belediye denetimindeki toplu taşıma araçları dışında, şehir içi ulaşım da ticari taksilerde tercih edilen ulaşım araçları arasında yer almaktadır. Çanakkale'ye hava yolu ile gelmeyi tercih edenler ise, 1995 yılından beri hizmet veren Çanakkale havalimanına inerek buradan gerek toplu taşıma araçları ve gerekse ticari taksiler ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirler. Havalimanı ile Çanakkale şehir merkezi arasındaki mesafe, 5 kilometredir.

Çanakkale Etkinlik Önerileri ve Çanakkale Eğlence Yerleri

Çanakkale etkinlik takvimi, şehrin eğlence ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak kapasitededir. Gerek kalite ve gerekse çokluk bakımından şehrin ihtiyaçlarını karşılayan Çanakkale eğlence yerleri arasında, içkili mekânlar olduğu gibi aile ortamı ile eğlenebileceğiniz farklı birçok yerde bulunmaktadır. Şehir genelinde bulunan müzeler, aile ile yapılabilecek Çanakkale etkinlik önerileri arasında tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. Aqualand Çanakkale yine muhteşem bir eğlencenin kapılarını aralayarak, çocuklarınız ve aileniz için doyasıya vakit ayırıp eğlenebileceğiniz bir yerdir. Özel etkinliklerin yanı sıra Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler, halkın fazlaca ilgisini çekmektedir. Sinema ve tiyatro etkinliklerinin yanı sıra, farklı eğlence etkinlikleri de festivaller ile birlikte şehrin eğlence hayatına ayrı bir katkı sağlamaktadır. Neredeyse her ay birkaç kez özel işletmeler ve belediye tarafından etkinlikler düzenlenmektedir.

Çanakkale Konaklama İpuçları

Önemli bir tarih ve kültür merkezi olan Çanakkale konaklama ihtiyaçlarınız için tercih edebileceğiniz, birçok yere sahiptir. Özel işletmelerin vermiş olduğu Çanakkale konaklama hizmetleri, farklı bütçelere hitap ettiği gibi her bütçeye uygun kaliteyi bünyesinde barındırmaktadır. Konaklama anlamında şehrin en önemli özelliği, bu hizmeti sunan tesislerin sadece bir bölgede yoğunlaşmak yerine şehrin tamamına yayılmış olmasıdır. Diğer şehirlere baktığımızda genellikle popüler mekânlarda konaklama hizmeti veren otel ve pansiyonlar daha yoğun iken, Çanakkale'de ise durum biraz daha farklıdır. Şehirdeki konaklama hizmeti sunan yerlerin şehrin tamamına yayılmış olması, müşteriler için farklı avantajlar sağlamaktadır. Şehrin ilçelerinin de önemli birer tarih ve kültür merkezi olması sebebiyle, yine konaklama açısından zengin işletmelerin ilçelerde de bulunduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar farklı bütçelere hitap eden hizmet verseler de, şehirde faaliyet gösteren otel ve pansiyonlar belirli bir hizmet kalitesinin altına kesinlikle düşmemektedir. 5 yıldızlı oteller arasındaki Büyük Truva Otel, şehir merkezinde tercih edilen konaklama yerleri arasındadır. Bunun dışında Akol Hotel, Hotel Helen Park, Helen Hotel ve Hotel Liman gibi yerlerde, şehirde tercih edilen konaklama yerleridir.

Çanakkale Festivalleri Nelerdir?

Çanakkale festivalleri dikkate alındığında, Çanakkale'nin adeta bir festivaller şehri olduğunu söyleyebiliriz. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ulusal ve uluslararası festivaller, şehrin eğlence kültürüne renkli katkılar sunmaktadır. 12. ayın ilk haftasında başlayan uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali, bunlar arasında en dikkat çeken festivallerden biridir. Yine kepez belediyesi deve güreşleri festivali de, Çanakkale festivalleri arasında renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan ve oldukça ilgi gören festivaller arasında yer alır. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali, Çanakkale Uluslararası Koro Festivali, Uluslararası Halk Dansları Festivali Ve Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür Ve Sanat Festivali gibi daha birçok festival, her yıl farklı aylarda düzenlenir. Çanakkale festivallerine her yıl binlerce kişi katılım sağlamaktadır. Hem ulusal hem uluslararası platformlarda düzenlenen festivaller yerel halk ve çevre illerde yaşayanlar tarafından merakla beklenen etkinliklerdir.