Popüler Otobüs Seferleri
Adana > Amasya
44 TL
Denizli > Ankara
55 TL
Artvin > Antalya
51 TL
Afyon > Bitlis
80 TL
Anasayfa Gezi Rehberi Ermenek Gezilecek Yerler

Ermenek Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Dünyanın en büyük yer altı nehrinden endemik bitki cennetine Ermenek Gezilecek Yerler ziyaretçilerine sunduğu tüm her şey ile büyüleyici bir yerin rotasını çıkıyor. Karaman’ın en çok ziyaret edilen bir başka ilçesi olarak      Ermenek, size doğanın en güzel hallerini sunuyor. Bunun yanı sıra tarihinin günümüze getirdiği kalıntılar ile tam anlamıyla doğanın ve kültürünün sentezinin tadını çıkarmanıza yardımcı oluyor.

Şiddetli Akan Suyu İle Ilısu Şelalesi

Ermenek ilçesine gelip bu şelaleyi görmeden gitmemelisiniz. Ermenek ilçe merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta yer alan bu şelaleye ulaşım oldukça kolay. Aracınız ile gidebileceğiniz bu doğa harikası yerde, inanılmaz bir manzara sizi bekliyor olacak. 55 metre yüksekliğe sahip bu şelaleden adan sular Ermenek Çayı ile birleşerek Gezende Barajı’nı beslemektedir. Aynı zamanda oldukça yakın bir noktada yer alan kaynak suları da yerel halkın içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

Ermenek Gezilecek Yerler İçindeki En Geleneksel Yapılar: Tarihi Ermenek Evleri

Karaman, kendisine özgü geleneksel evleri ile ünlü bir şehirdir. Bu nedenle Ermenek de yer alan bu evler hem geçmişten bu yana ayakta olmaları ve kendilerine özgü tarzları ile oldukça ilgi çekicidir. Özellikle ilçenin içinde yer alan kaleye yakın eski yerleşim yerlerinde ve şu anda hayatın devam ettiği ilçe merkezinde birçok tarihi ev ile karşılaşabilirsiniz. Birçoğu restore edilmese de oldukça iyi durumda birçok ev bulunmaktadır.

Türkiye’nin En Yüksek Barajı: Ermenek Barajı

Ermenek ilçe sınırları içerisinde yer alan ve aynı adı taşıyan bu baraj, ülkemizin en büyük barajıdır. Aynı zamanda dünyanın da yirmi altıncı en büyük barajı olarak büyük bir öneme sahiptir. Üstelik bu barajın oluşturduğu göl üzerinde enfes manzarayı görebilmek ve keyfini sürebilmek adına tekne turları da yapılmaktadır. Bu baraj gölünün etrafında ise tesisler de yerlerini almıştır. Bu tesislerin bazılarında ise her gidenin hayran kaldığı olimpik havuzlar ve yöresel yemekleri gölün kenarında yiyebileceğiniz yerlerdir.

Ermenek Gezilecek Yerler Listelerinin Vazgeçilmezi: Ulu Cami

İlçe merkezinde yer alan bu cami, ilçenin ve hatta etrafındaki diğer yerlerdeki en büyük camidir. Bu caminin 1302 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Özellikle Mihrabındaki oyma taşların oluşturduğu detaylar büyük bir ilgi toplarken cami içerisindeki kabartma süsler ve çinilerde gelen tüm turistleri hayrete düşürmektedir.

Ermenek Gezilecek Yerler İçinde Son Durağınız: Firan Kalesi

Dik bir kayanın üzerinde yer alan bu kale, bölgenin en çok tarihine etki eden Karamanoğulları döneminde inşa edilmiştir. Kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmese de bu kale, Karamanoğullarının yapmış olduğu ilk kaledir. Mimarisinde kesme taş ve harçla yapılan mazgal duvarlar bu büyüleyici yapıya çok daha farklı bir hava vermiştir.