Anasayfa Gezi Rehberi Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir, aynı zamanda bir turizm şehri olarak Eskişehir Gezilecek Yerler yazısında keşfetmeniz için bekliyor. Tarihi noktalarından, doğanın en güzel ve en büyüleyici örneklerine kadar bu şehir gelen herkesi kendisine aşık ediyor. İlçelerinde birbirinden farklı ve dikkat çekici gezi noktalarını bulabilir, öğrencisiyle yerlisiyle bambaşka bir atmosferi yaşayabilirsiniz. Özellikle öğrenci şehri olmasından dolayı eğlence mekanları ve kültürel zenginlikleri oldukça fazladır.

Kültürel Eskişehir Gezilecek Yerler Listesinin En Başı: Odunpazarı Bölgesi

Eğer bu şehre geliyorsanız görmeniz gereken yerlerden birisi bu şehrin en güzel yerlerini içinde bulundurduğu Odunpazarı Bölgesi olacaktır. Birbirinden farklı müzeleri, kültürel etkinlikleri, yöresel yemekleri ile şehrin en çok ziyaret edilen bölgesidir. Eski tip Eskişehir evleri arasında dolaşabileceğiniz, farklı müzelerin tadını çıkarabileceğiniz bu bölge, özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla turizm bölgesine dönmüştür.

Anadolu’daki Venedik: Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi

Venedik’e gidip bir kanalın yanında keyif yapamıyor ya da kanalda bir tekneye binemiyor olabilirsiniz ama bunun tadını Eskişehir’de çıkarabilirsiniz. Porsuk Çayı tam olarak şehrin içinden geçiyor ve şehrin en güzel yerlerinden bazılarına komşu oluyor. Bu noktalar arasında en canlı ve en çok turisti çeken bölgesi Adalar.

Bu bölgede birçok kafe ve restoran misafirlerini ağırlıyor. Bir kitap kafesine oturarak keyifli bir zaman geçirirken yöresel yemekleri yiyebileceğiniz bir restoranda arkadaşlarınız ile eğlenebilirsiniz.

Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı

Disney filmlerinin başında gördüğünüz şatoyu hayal ettiğinizde hemen hemen benzerini Eskişehir’de görebileceğinizi tahmin etmiyor olabilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Son yıllarda turizm açısından her bir noktasını çok güzel bir hale getiren Eskişehir, Sazova Parkı ile de bu listesini daha da güzelleştiriyor. Çocuklu ailelerin severek vakit geçirdiği bu parkın içinde her şey var. Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Bilim Kültür Merkezi, Esminyatürk Türk Dünyası Kültür Merkezi, ETİ Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi bunlardan sadece birkaçı.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Anadolu’nun dört bir yanında eski dönemlerde halkın en uğrak noktaları olan hanları görebilmeniz oldukça mümkün. Bu hanlardan birisi de Eskişehir’de şimdiler de Atlıhan El Sanatları Çarşısı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Aslında bu çarşı Odunpazarı Bölgesinde yer alıyor. El sanatları ile uğraşan yöre halkının ürünlerini alabileceğiniz bu çarşının üst katında ise bölgeye özgü olan Lületaşı’ndan yapılan eşyaları yakından inceleyebilrisiniz.

Eskişehir Gece Hayatı Nasıldır?

Eskişehir gece hayatı oldukça canlıdır. Öğrenci şehri olması nedeniyle genç nüfusa yönelik pek çok eğlence mekanı bulunmaktadır. Şehir merkezi gece hayatı canlılığını en fazla yaşayan yerlerden biridir. Şehir merkezinde pek çok bar ve kulüp bulunur. Bu kulüp ve barlarda yılın belli zamanlarında konserler ve DJ performansları düzenlenir. Eskişehir gece hayatı dendiğinde ilk akla gelen eğlence mekanları genellikle şehir merkezinde İsmet İnönü Caddesinde yer almaktadır. Bu cadde üzerinde bulunan ve bazı zamanlarda konserler de düzenlenen 222, Gate 26, Kör Kamil Meyhanesi, Twentysix-Cafe bar, Buda Club, Kafepi, Olympos Cafe-Bar, Hangover Cafe-Bar gece hayatı dendiğinde popüler mekanlar olarak öne çıkmaktadır. İsmet İnönü caddesi dışında Barlar Sokağı da popüler eğlence yerlerinin bulunduğu bir bölgedir. Eskişehir gece hayatı için bir diğer popüler alan da Haller Gençlik Merkezi’dir. Pasajlar ile dolu olan bu merkez her yaştan ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

Eskişehir Yemekleri Nelerdir?

Eskişehir yemekleri yöresel lezzetler denemek isteyenlerin en fazla tercih ettiği mutfaklar arasındadır. Eskişehir mutfağına Balkanlar ve Kırım’dan göç eden ailelerin katkısı hissedilmektedir. Özellikle Tatarlar Eskişehir mutfağında önemli katkı payına sahiptir. Eskişehir yemekleri arasında bazı lezzetler daha fazla öne çıkmaktadır. Bu lezzetler; Çiğbörek, Balaban Köfte, Kuzu Sorpa, Met Helva, Tatar Böreği, Yufkalı Büryan, Kıygaşa, Cevizli Haşhaşlı Ekmek ve Leblebi Kurabiyesi’ dir. Eskişehir ziyaretiniz sırasında bu lezzetleri tatmadan ziyaretinizi tamamlamamanız gurmeler tarafından tavsiye edilmektedir. Eskişehir lezzetlerinin örneklerini görebileceğiniz restoranlar konusundaki tavsiyelere gelecek olursak; kahvaltı için Kasr-I Nur Kahvaltı Evi, Acıktım Kafedeyiz, Doyuran Kahvaltı Salonu en fazla tavsiyeyi alıyor. Restoranlar kategorisinde ise; Ayten Usta Gurme Lezzetler, Papağan Çiğ Börek Evi, Abdüsselam Balaban Kebap Salonu, Tarihi Odunpazarı Köfteci Ahmet, Trakya Restoranı, Cafe del Mundo & Varuna Gezgin ve Odunpazarı’nda bulunan Sağlık Pide en fazla tavsiye edilen yerler arasında yer alıyor.

Eskişehir Ulaşım Bilgileri ve Yolculuğunuzda Yardımcı Olacak Bilgiler

Eskişehir ulaşım bilgileri dendiğinde ilk olarak Eskişehir’de ulaşımın son derece rahat olarak gerçekleştirildiğini belirtmek gerekir. Tramvay, otobüs ve minibüsler ile yapılan şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Şehir içi ulaşım için Eskart almanız gerekmektedir. Şehir içi ulaşımda kullanılan Eskart tüm toplu taşıma araçlarında geçerlidir ve duraklardaki gişelerden temin edilebilmektedir. Eskişehir ulaşım dendiğinde ilk akla gelen ulaşım şekli tramvay ile ulaşım olmaktadır. Estram olarak adlandırılan tramvay ulaşımı ile şehrin pek çok noktasına ulaşım gerçekleştirilir. Yerel halk ve turistler tarafından tercih edilmektedir. Şehir içi ulaşımda kırmızı, mavi ve siyah renklerde olmak üzere Belediye otobüsleri hizmet vermektedir. Bu otobüsler 79 güzergahta sefer yapmaktadır. Şehir içi ulaşım için bir diğer alternatif taksiler ile ulaşımdır. Taksi fiyatları diğer şehirlere göre biraz daha pahalıdır.

Eskişehir Etkinlik Önerileri ve Eskişehir Eğlence Yerleri

Eskişehir etkinlik dendiğinde karşınıza pek çok seçenek çıkmaktadır. Eskişehir bisiklet severler için buluşma noktasıdır. Şehrin bisiklet kullanımı için uygun olması ve kısa mesafeler sebebiyle bisiklet turları sıklıkla yapılmaktadır. Parklarda, özel işletmelerde yaygın bisiklet kullanımına uygun olarak bisiklet parkları bulunuyor. Futbolsever iseniz; Eskişehir etkinlik önerileri içerisinde yer alan Eskişehir Spor Kulübü maçlarına hazır Eskişehir’e gitmişken katılabilirsiniz. Eskişehir’de yapılabilecek bir diğer etkinlik ise; Eskişehir’i klasik arabalar ile yapılan turlar ile dolaşmak olacaktır. Şoförlü klasik arabalar ile şehri tanımak en popüler eğlenceler arasında yer alıyor. Eskişehir, Odunpazarı bölgesi ile ünlüdür. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Odunpazarı’nda bulunan tarihi evleri ziyaret ederek hem Eskişehir kültürüne hem de tarihine dokunabilirsiniz. Eskişehir gezinizde gece eğlenceleri planlıyorsanız barlar, canlı müzik, fasıl geceleri, meyhaneler ve türkü balardan oluşan geniş bir seçenek yelpazesi bulunmaktadır.

Eskişehir Konaklama İpuçları

Eskişehir’e yapacağınız geziniz sırasında Eskişehir konaklama seçenekleri hakkında bazı bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Son yıllarda popüler bir seyahat noktası haline gelen Eskişehir konaklama seçenekleri bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Konaklama seçenekleri arasında öne çıkan bölgeler Bağlar Bölgesi, Odunpazarı ve Porsuk-Tren İstasyonu çevresidir. Konaklama bölgenizin hareketli ve modern bir bölgede olmasını istiyorsanız Bağlar Bölgesi, tarihi bir alan ve bol yeme içme seçeneklerine sahip otantik bir yer olmasını istiyorsanız Odunpazarı, daha modern ve genç nüfus yoğun olsun diyorsanız Porsuk ve Tren İstasyonu çevresi sizin için en uygun seçenekler olacaktır. Konaklama hakkında seçiminizi yaptıktan sonra şehirde yer alan ve konaklama tavsiyelerinde en fazla olumlu yoruma sahip 3* Hilton Garden Inn Eskişehir, Madame Tadia Hotel, 4* Dedepark Hotel, 4* Divan Eskişehir, 4* The Merlot Hotel, Abacı Konak Hotel, 5* Tasigo Hotels Eskişehir Bademlik Termal, 3* Ibis Eskişehir, Ramada Encore by Wyndham Eskişehir’i otel konaklamalarınız için tercih edebilirsiniz. Bu oteller dışında şehirde başka oteller de yer almaktadır.

Eskişehir Festivalleri Nelerdir?

Eskişehir festivalleri her yıl düzenlenen ve tüm yıla yayılmış festivallerdir. Şubat ayında Eskişehir Dans Festivali, Mart ayında Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, Nisan ayında İnönü Zaferleri Günü, Mayıs ayında Uluslararası Yunus Emre Kültür Haftası Festivalleri ve Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Haziran ayında Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri, Ağustos ayında Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri, Kasım ayında ise Uluslararası Eskişehir Festivali yapılmaktadır. Eskişehir festivalleri arasında hem yerel hem de uluslararası olarak düzenlenen festivaller arasında en popüler olanlarından biri olan Uluslararası Eskişehir Dans Festivalidir. Bu festivalde çeşitli workshoplar, dans gösterileri ve dans yarışmaları yapılıyor. Bir diğer ilgi çeken festival ise şubat ayında düzenlenen Sivrihisar Dövme Sucuk Festivali’dir. Bu festivalde yöresel lezzetler sunuluyor ve geleneksel etkinlikler yapılıyor. Nisan ayında gerçekleşen Eskifest’te ise; 3 gün boyunca müzik grupları performanslarını sergiliyorlar.