Anasayfa Gezi Rehberi İzmir Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

İzmir her noktası ile görülmeye değer tarihi bir şehirdir. Doğası, insanları, tarihi, antik kentleri ile İzmir’de gezilecek yerler oldukça fazladır.

Konak Meydanı

İzmir'de gezilecek yerler Konak Meydanı ile başlar. Kentin en ilgi çekici yerlerinden bir tanesidir. Konak Meydanı özellikle hafta sonları daha kalabalık ve daha eğlenceli bir yer haline gelir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir'in simgesi deyince akla ilk gelen yer saat kulesidir. Konak Meydanı ortasında ve mermerden yapılmış bir kuledir. II. Abdülhamid’in tahttaki 25. yıldönümünü onurlandırmak için 1901’de bir Fransız mimar tarafından yaptırılmıştır.

Yalı Camii  

Yalı Camii sekizgen bir yapıdır. Renkli fayansları ve minaresinin ince yapısı ile ünlüdür. Bu güzel camii 18. Yüzyılda yapılmıştır.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir'in Kemeraltı Çarşısı adeta bir labirent gibidir. Pek çok esnaf bu çarşıda yıllardan beri dükkan sahibidir. Kemeraltı Çarşı’sı İzmir’e has tüm ürünleri bulabileceğiniz tek adrestir. Çay bahçeleri , atölyeler, restoranlar, baharatçılar, çiçekçiler, kunduracılar, balıkçılar çarşısı ve yöresel ürünlerin satıldığı yerler bu çarşıda oldukça fazladır. İzmir’de gezilecek yerler listelerinde her zaman en uzun zaman geçirilen yerlerden biridir.

Hisarönü Camii

Hisarönü Camii, İzmir Kemeraltı çarşısı ile çevrilidir. 1597 yılında yapılmıştır ve İzmir’in en büyük camisidir. hareketli alışveriş caddeleriyle çevrili tarihi bir camidir.

Arkeoloji Müzesi

Müze 1984 yılında açılmıştır. 1500’ün üzerinde eser sergilenmektedir. Açıkhava’da kalan eserler ise müze bahçesinde sergileniyor. Arkeoloji müzesinin tüm bölümlerinde çoğu benzersiz olan 23.404 çeşit boyutta eser sergilenmektedir.

İzmir Etnografya Müzesi

Arkeoloji müzesine bitişik konumdadır. 1845 yılında müze yoksul Hristiyanlara, 1831 yılında ise vebalı hastalara tahsis edilmiştir.

Efes'e Günlük Bir Gezi Yapın

İzmir’i ziyaret eden turistlerin çoğu, çok iyi korunmuş bir antik tapınak olduğu düşünülen Efes’i görmeye gider. Efes, antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı'na ev sahipliği yapar. İzmir’de gezilecek yerler listesinde en popüler antik alandır.

Alaçatı'da Sörf

Alaçatı, şehirlerin yoğunluğundan kaçmak isteyenler için İzmir’de gezilecek yerler sıralamasında ilk sırada yer alır. Alaçatı hem mimarisi hem de yel değirmenleri ve üzüm bağları ile ünlüdür. Son yıllarda ise rüzgar sörfçülerinin uğrak noktası olmuştur.

Uluslararası Sanat Festivali'ne Katılın

İzmir'in sunduğu tek şey antik bölgeler ve deniz değildir. Haziran ve Temmuz ayları geldiğinde Uluslararası Sanat Festivali ile antik yapılar adeta büyüleyici sanat merkezlerine dönüştürülür.  Festival ayrıca, uluslararası ve ulusal performanslarla müzik, bale, tiyatro ve operada klasik, geleneksel ve çağdaş eserler sunmaktadır.

Kadifekale

Kadifekale, İzmir şehrinin dağları arasında uzanan “Kadife Kalesi” olarak da bilinir. Antik Yunan kenti Symrna ile ilişkilendirildiği için, MÖ 3. yy. civarında yapıldığı düşünülmektedir. Uzak bir mesafeden, Türk bayrağını Kadifekale’ nin kale duvarlarının en üst noktasında görebilirsiniz. Kadifekale hem kalesi hem de kaleden görüntülenen manzarası için ziyaretçilerini ağırlar. İzmir’de gezilecek yerler arasında en etkileyici manzarayı buradan seyredebilirsiniz. Kulenin tepesinden itibaren şehir ve İzmir Körfezi'nin muhteşem manzarasını sunuyor.

Sipylus Dağı

Sipylus Dağı antik çağdan kalma doğanın güzel bir eseridir. Yaklaşık 1513 metre yüksekliğe sahip olan Sipylus Dağı, efsanelerce zengin bir dağdır ve harika bir tarihe sahiptir. Niobe'nin kayası olarak bilinen Sipylus Dağı'nda, Niobe'nin kaya üstüne ağlayan bir kadın şeklinde oyulmuş bir tasviri vardır. Bu tasvir Ağlayan Kaya olarak adlandırılmıştır. Niobe, tarihin en eski Yunan efsanesi trajik figürlerinden biridir. Niobe, Tantalus'un kızıydı. Heykel, gözenekli kireçtaşı üzerine oyulmuştur ve taşın suyun içine bakan kısmı ağlar şekilde görülür.

İzmir Gece Hayatı Nasıldır?

Gece ve gündüz canlılığını yitirmeyen İzmir gece hayatı ile hareketliliğini daha da arttıran bir şehirdir. İzmir gece hayatı ünlü kordonunda sahil yürüyüşleri ile başlar. İzmir’in denizinin güzelliği ile yapılan Kordon yürüyüşleri bedeninizi dinlendirecektir. İzmir’de gece eğlencelerinde en çok tercih edilen yerler Alsancak ve Konak bölgelerindedir. Gece eğlencesi için sanatsal faaliyetleri tercih ediyorsanız şehir içindeki tiyatrolar ve sinemalar ilk tercihiniz olabilir. Festival zamanı İzmir seyahati yapmışsanız gece eğlencelerini festivallerde yaşayabilirsiniz. İzmir gece kulüpleri ile dolu olan şehirlerden biridir. Farklı konseptler ve her bütçeye hitap eden gece kulübü eğlenceleri ile İzmir sizi kendisine hayran bırakacaktır. Kabare tipi gece eğlenceleri İzmir’de daha fazla sergilenmektedir. Bu nezih mekanlarda kaliteli saatler geçirebilirsiniz. Alsancak ve çevresinde yoğunlaşan bu tip mekanlar yanında belediye organizasyonları da size İzmir gecelerinde eğlenceli saatler yaşatabilir. İzmir Belediyesi ünlü yerli veya yabancı sanatçılarla özellikle yaz aylarında konserler düzenlemektedir. Konserler ve belediyenin düzenlediği şenlikler yerli halk ve turistlerin ilgisini çekmektedir.

İzmir Yemekleri Nelerdir?

İzmir seyahatinizin en keyifli zamanlarından biri de İzmir yemekleri tadım anlarıdır. İzmir mutfağı Ege tatları ve Akdeniz esintileri ile şekillenmiştir. İzmir’de birbirinden güzel Ege’ye has otlar, balık ve meze kombinasyonları, yöresel kahvaltılık doğal ürünler ile adeta ziyafeti yaşarsınız. İzmir yemekleri arasında ünü hem dünyaya hem Türkiye’nin tüm illerine yayılmış şahane lezzetler bulunur. Bu lezzetlerden bazıları; kumru, çöp şiş, boyoz, lokma tatlısı, İzmir köftesi, şevketi bostan, bomba, midye dolma, şambali tatlısı, kokoreç, sakızlı kahve ve gevrektir. Ot ve balık yemekleri ünlü olan İzmir, tatlı severlere de hitap eder. Damla sakızının yoğun olarak kullanıldığı şehirde damla sakızlı kurabiye, sakız reçeli, sübye ve kaymaklı dondurma, bu lezzetleri tadanların vazgeçemediği tatlar arasında yer alır. Ege mutfağı sebzeleri ve otları ile dünyaca ünlenmiştir. İzmir’in Urla ilçesi enginar yetiştiriciliği yapmaktadır. İzmir mutfağında dolması ve yemekleri ile önemli bir yere sahip enginar, Türkiye’nin en sevdiği lezzetlerden biri haline dönüşmüştür.

İzmir Ulaşım Bilgileri ve Yolculuğunuzda Yardımcı Olacak Bilgiler

İzmir ulaşım araçları özellikle şehir içi ulaşım İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmiştir. İzmir’de toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir. Şehir içi veya çevresinde gitmeyi planladığınız yerlere alternatif ulaşım seçenekleri ile ulaşmanız mümkündür. Ulaşım için toplu taşıma araçlarını, taksileri veya daha uzun süreli seyahatleriniz için araç kiralama firmalarından araç kiralama seçenekleriniz mevcuttur. Şehir içinde toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız tüm toplu taşıma araçlarında geçerli İzmirim elektronik kartı almanız gerekmektedir. Bu elektronik kart ile ekonomik şekilde şehir içi ulaşımınızı gerçekleştirebilir, gideceğiniz yere aktarma ile ulaşmanız gerekecekse ücretsiz olarak aktarma yapabilirsiniz. Şehir içinde önemli noktalara gece otobüs seferleri de bulunmaktadır. İzmirimkart şehrin pek çok noktasında bulunan duraklardan temin edilebilmektedir. İzmir metrosu sabah 06:00 ve gece 00:00 saatleri arasında sefer hizmeti vermektedir. Çeşitli hatlarda İzmir’de vapur seferleri de düzenlenmektedir.

İzmir Etkinlik Önerileri ve İzmir Eğlence Yerleri

İzmir etkinlik denilince ilk akla gelen kordon boyu yürüyüşleridir. Tek başınıza veya ailenizle İzmir’in güzel doğasını en fazla hissedeceğiniz yerlerden biri olan Kordon’da yapacağınız uzun bir akşamüstü yürüyüşü sizi ve ailenizi dinlendirecektir. İzmir Kordon boyunda yapacağınız yürüyüşten sonra burada bulunan kafelerde sakızlı kahvenizi yudumlayabilir ve İzmir’in denizinin keyfine varabilirsiniz. Yine Kordon’da bulunan restoranlarda ailenizle birlikte eşsiz İzmir yemeklerini tadabilirsiniz. Dario Moreno Sokağı’ndan girip Halil Rıfat Paşa Caddesi’nden çıkan tarihi asansör ile İzmir’in keyfine kuşbakışı varabilirsiniz. İsterseniz tarihi asansör keyfinden sonra Kemeraltı Kızlarağası Hanı’na gidip Dibek kahvesi tadabilirsiniz. Toptancılar, esnaf lokantaları, her şeyin daha ucuzu, asma altı kahveciler burada bulunmaktadır. Dilerseniz İzmir Alsancak’ta gezip Sevgi Yolu’nda dolaşıp burada bulunan sahaflardan kitap alabilirsiniz. İzmir’in Doğal Yaşam Parkı hem sizin hem de çocuklarınızın keyifli vakit geçirebilecekleri yerlerden biridir. Bu Doğal Yaşam Parkı’na yarım gün ayırmanız gerekebilir çünkü burası hayvanat bahçesi olmaktan çok daha öte bir yerdir.

İzmir Konaklama İpuçları

İzmir konaklama açısından pek çok alternatife sahiptir. Merkezi konumda bulunan Konak ilçesinde yer alan Basmane ve Alsancak, konaklama için en fazla tercih edilen yerlerdendir. Her iki semt de toplu taşıma araçlarının kavşak noktalarında yer alıyor. Alsancak’tan geçen otobüsler ile Urla, Çeşme ve Alaçatı gibi popüler tatil yerlerine ulaşım da sağlanabiliyor. Konak ve çevresinde yer alan oteller hem gece hayatına hem de şehir içi aktivitelere kolayca ulaşmak isteyenler için ilk sıralarda tercih ediliyor. 3* Hotel Baylan Basmane, 3* Ibis İzmir Alsancak, 4* Smart Hotel İzmir, 4*Ramada Plaza İzmir, 5* Swissotel Grand Efes İzmir konaklama açısından olumlu en yüksek oyları alan oteller arasında yer alıyor. Eğer konaklama için tercihiniz İzmir'den yarım saat mesafedeki Alaçatı olacaksa burada yer alan oteller için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Özellikle su sporları tutkunlarının gözde şehri olan Alaçatı yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Alaçatı’da 85’ten fazla otel bulunuyor. Bazı butik oteller üst segmentte bazıları ise orta segmentte yer alıyor.

İzmir Festivalleri Nelerdir?

İzmir festivalleri hem uluslararası hem de yerel platformlarda gerçekleşiyor. Her yıl binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen festivaller arasında en önemlileri; Nazarköy Boncuk Festivali, Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali, Gaziemir Çocuk Şenliği, Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, Bayraklı Deve Güreşi, Alaçatı Ot Festivali’dir. Balkan Festivali ve Zeytin Festivali sonbahar aylarında yapılıyor. Balkan Festivali Buca Belediyesi tarafından düzenleniyor. Bu festivalde Balkan şenlikleri yapılıyor. Zeytin Festivali’ne ise zeytinleri ile ünlü Ayvalık ev sahipliği yapıyor. Nazarköy Boncuk Festivali özellikle kadınların ilgisini çekiyor. Bu festivale geçimlerini boncuk yapımı ve kiraz yetiştiriciliğiyle sağlayan ünlü Nazarköy ev sahipliği yapıyor. Çocuklarınız ile bir festivale katılmak isterseniz İzmir Gaziemir’de düzenlenen Gaziemir Çocuk Şenliği sizler için keyifli bir festival deneyimi olacaktır. Alaçatı Ot Festivali ise Ege’nin hasat ürünlerinin sergilendiği bir festivaldir. Bu festivalde Ege’nin ünlü otları ile tanışabilir, tatlarını deneyimleyebilir ve satın alabilirsiniz.