Malazgirt Gezilecek Yerler

Malazgirt Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Muş ilinin en önemli ilçelerinden biri olan Malazgirt’e gelecekseniz Malazgirt Gezilecek Yerler rehberine ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni ise bu ilçenin bulunduğu topraklarda Asurlular, Urartular, Romalılar, Moğollar ve daha nicesinin olduğu toplam 25 medeniyet hüküm sürmüştür. Burada karşınıza çıkacak olan en önemli iki medeniyet ise Urartular ve Selçuklulardır. Bu iki medeniyete ait birçok yapıyı ve kalıntıyı bu ilçede bulabilirsiniz. Aynı zamanda Malazgirt’in Türk tarihi açısından oldukça büyük bir önemi de bulunmaktadır. 1071 yılında yapılan Malazgirt Meydan Savaşı ile Türklere Anadolu’nun kapısı açılmıştır.

Malazgirt Gezilecek Yerler: Malazgirt Ovası

Burası tarih kitaplarında okuduğumuz ve Anadolu’nun bir Türk yurdu olmasını sağlayan savaşın geçtiği yerdir. Ovanın yanından geçen Murat Nehri ile oldukça bereketli bir yer olan burası tarihin en önemli savaşına şahit olmuştur ve günümüzde de birçok önemli anıta ev sahipliği yapmaktadır.

Türklerin Zaferini Unutulmamasını Sağlayan Zafer Anıtı

Bu anıt 1985 ile 1989 yılları arasında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından yaptırılmıştır. Malazgirt Ovası’nda yer alan anıt, 42 metredir ve sütunlardan oluşmaktadır. Bu sütunların her biri Anadolu kapısını temsil eder ve aralarındaki boşluk ise Türklerin Anadolu’ya girişini sembolize etmektedir. Eğer 26 Ağustos tarihinde buradaysanız anıtın olduğu yere gelmelisiniz. Her sene bu zafer bu anıtta en coşkulu şekilde kutlanmaktadır.

Malazgirt Gezilecek Yerler: Tıkızlı Kalesi

Tıkızlı Köyü’nde yer alan bu kalenin Urartu döneminde yapıldığı bilinmektedir. Yapılışında hiç harç kullanılmaması ve üst üste taşların yığılması oldukça ilgi çeken bir detaydır. Mimarisindeki işçilik hayrete düşürecektir. Tüm taşlar küp şeklinde yontulup üst üste konulmuştur. Bir insanın nasıl bu kaleyi inşa edebildiği düşünülmektedir. Yapılış bakımından Mısır’daki piramitleri de andıran bu kale kesinlikle görülmeye değerdir.

Selçuklu Dönemine Ait Dikkatleri Çeken Bir Köprü: Hatun Köprüsü

Hatun Köprüsü, Selçuklu döneminde inşa edilmiştir ve ilçenin girişinde yer almaktadır. Günümüze ulaşmayı başarsa da oldukça hasarlıdır. Yine de bu köprüye gelerek Selçuklu Döneminin mimari başarısını yakından incelemenizi öneririz.

Efsanevi Yılanlı Kuyu

Yılanlı Kuyu denildiğinde akla ilk başta efsanesi gelmektedir. Hz. Ali bu kuyudan su içmek istediğinde yöre halkı bu kuyunun zehirli olduğu konusunda kendisini uyarır ve Hz. Ali’nin su içmesini engeller. Hz. Ali’de kuyunun kaynağına baktığında yılların bulunduğunu görür. Kendisi kılıcını vurur ve dua eder. Bunun üzerine yılanların hepsi yok olarak askerlerin suyu içmesine izin verir. Eğer günümüzde Temmuz veya Ağustos aylarında buraya gelirseniz bu yılanların ortaya çıktığını görebilirsiniz. Ancak dikkat edin bu yılanların zehirli olduğu söylenmektedir.