Popüler Otobüs Seferleri
Adana > Amasya
44 TL
Denizli > Ankara
55 TL
Artvin > Antalya
51 TL
Afyon > Bitlis
80 TL
Anasayfa Gezi Rehberi Merzifon Gezilecek Yerler

Amasya Merzifon’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel değerleri ile Merzifon her yıl pek çok ziyaretçi tarafından görülmektedir. Medresesi, saat kulesi, hamamı, bedesteni ile ünlüdür.

Çelebi Mehmet Medresesi

Medresenin orijinal kapıları Ankara Etnografya Müzesinde bulunuyor. Merzifon’da gezilecek yerler arasında bulunan Çelebi Mehmet Medresesi sosyal ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir yer olarak kullanılmakta ve şehrin pek çok aktivitesi burada yapılmaktadır.

Saat Kulesi

Merzifon’da gezilecek yerlerden olan Çelebi Mehmet Medresesi’nin giriş kapısının üzerinde yer almaktadır. 1865’te Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yapılmıştır. Merzifon Saat Kulesi diğer saat kuleleri gibi merkezde değil medresenin köşesinde bir minare gibi yapılmıştır. Köşeleri prizma şeklinde olan kulenin her tarafından bir saat yer almaktadır. Saat Kulesinin alt katında kafe bulunmaktadır.

Paşa Hamamı

Merzifon ilçe merkezinde yer almaktadır. Merzifon’da gezilecek yerler arasında yer alan Paşa Hamamı üzerinde yer alan kitabeye bahsedildiğine göre 1678 yılında Sadrazam Kara Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan Paşa Hamamı günümüzde orijinal halini korumaktadır.

Bedesten

Merzifon ilçe merkezinde yer almaktadır. Merzifon’un Osmanlı Döneminden kalma önemli eserlerinden olan Bedesten uzun süre dokuma atölyesi olarak kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda Tekel Deposu olarak kullanılan Bedesten, o zamanlarda fazlaca tahrip olmuştur. 2006 yılında orijinal haline yakın bir restorasyondan geçen Bedesten ’de günümüzde dükkanlar bulunmaktadır. Buradan sevdiklerinize pek çok güzel yöresel hediye alabilirsiniz.

Taşhan

Merzifon ilçe merkezinde Kara Mustafa Paşa Camisinin yanında yer almaktadır. Taşhan’ın günümüzde kitabesi yer almadığından dolayı kim tarafından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Merzifon’da gezilecek yerler arasında olan Taşhan, 17. Yüzyılda dikdörtgen planlı, iki katlı olarak inşa edilmiştir. İç kısmı kesme taştan yapılan Taşhan’ın içinde kubbeli odalar yer almaktadır.

Abide Hatun Camisi

Merzifon ilçesine bağlı Narince Köyünde yer almaktadır. Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın annesi Abide Hatun tarafından yapılmıştır. 1680 yılında yapılan Abide Hatun Camisinin ahşap üzerine kalem işi tekniği ile yapılmış muhteşem uygulamalar görülmeye değerdir. Bu muhteşem uygulamaları görmek isteyen pek çok uzman her yıl camiyi ziyaret etmekte ve incelemeler yapmaktadırlar.  Abide Hatun Camisi günümüzde ibadete açıktır ve ilçe halkı tarafından kullanılmaktadır.

Şadırvan

Camini avlusunun tam ortasında ise onaltıgen mermer şadırvan yer almaktadır. Şadırvanın kubbesini içerisini süsleyen resim ve nakışlar Zileli Emin ustaya aittir. Aslında kubbeyi boydan boya kaplayan bu resimlere panorama demek daha doğrudur. İstanbul’u hiç görmediği halde kendisine anlatılanlara göre İstanbul’da yer alan Galata kulesini, Haliç Körfezini, Beyazıt Kulesini, Süleymaniye cami saraylar, köşkler ve daha birçok yapıyı ustalıkla resmetmiştir