Moskova’da Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler için Moskova’da gezilecek yerler oldukça fazla, gerek tarihi gerekse turistik açıdan birçok eser misafirleri kendisine çekiyor.

Moskova Hakkında Bilgi

18 milyon civarında nüfusu ve 2.511 km².lik yüz ölçümü ile Moskova, aynı zamanda doğu Avrupa'nın da ekonomik, bilim ve kültür merkezidir. Başkent olmanın yanı sıra, küçük yüz ölçümüne rağmen, nüfus bakımından ülkenin en kalabalık şehridir. Dünyanın en fazla milyarderine ev sahipliği yapan şehir, en ünlü markaların mağazaları ve en lüks araçların çokluğu ile de bilinmektedir. Şehir çok düzenli yapıya sahip olması ve geniş metro ağı ile şehri gezecekler için ideal koşullara sahiptir. Hafta sonları daha kalabalık olan Moskova, yeşil alanları ve ünü meydanları ile de turistleri cezbetmektedir.

Moskova'da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Şehirdeki tarihi binalar ile mimari yapısı, ilk defa gelenler için hayranlık uyandırıyor.

Şehrin başlıca gezilecek yerleri şu şekilde sıralanıyor;

  • Kızıl Meydan: Kızıl meydan, şehrin kalbi olarak kabul ediliyor. Şehre gelen turistlerin nerede ise tamamı, gezilerine bu meydandan başlamaktadır. Unesco'nun dünya miraslar listesine de girmiş olan kızıl meydan, çevresindeki alışveriş merkezleri ve tarihi binaları ile de merkez konumundadır.
  • Kremlin Sarayı: Ahşap olarak ve 12. YY’da inşa edilen Kremlin sarayında, Rus devrimi öncesinde çarların nerede ise tamamı yaşamıştır. Sarayda 81 metrelik boyutu ile dünyanın en büyük çanı ile 40 ton ağırlığında çanın topu bulunuyor. Saraydaki muhteşem çan kuleleri, kraliyet mezarları ve Meryem ana kilisesi en çok gezilen yerler arasındadır.
  • Arbat: Arbat şehrin en önemli ve trafiğe kapalı caddesidir. Cadde üstünde; sokak çalgıcıları, alışveriş merkezleri ve rengarenk dükkanlar bulunuyor. Ayrıca birçok keyifli aktivite de, bu cadde üzerinde gerçekleştirilmekte.
  • Aziz Vasili Katedrali: Bakire Meryem şefaat katedrali olarak da bilinen yapı, mimari güzelliği ile birçok imparatorun ilgisini çekmiştir. Kızıl meydanın güneyinde yer alan katedral, ilgi çekici renkleri ile de dikkat çekmektedir. Katedralin korkunç İvan tarafından 16. YY'da yaptırıldığı bilinmektedir.

Şehre gelenlerin birçoğu, piramid şeklinde yapılan ve sosyalizmi temsil eden kırmızı granitlerden oluşan, Lenin'in mozolesini de ziyaret etmektedir. Lenin'in naaşı mumyalanmış ve cam bir fanusun içinde bulunmaktadır.

Moskova'ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Moskova'ya, çok soğuk ve karlı kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olsa da, Nisan ve Mayıs aylarında gidilmesi tavsiye ediliyor. Bu aylarda hava sıcaklıkları 15 ile 25 derece arasında değişiyor ve gezmek için en ideal zaman oluyor. Ayrıca gene bu aylarda şehri ziyaret edenler; moda haftasına, işçi bayramı ve zafer günü gösterilerine de katılabilirler. Noel kutlamalarına katılmak veya kış tatili yapmak isteyenler için en uygun aylar ise, Kasım ve Ocak ayları arasındaki zaman olmaktadır.

Moskova'da Ne Yenir?, Ne İçilir?

Rusya, mutfağı ile çok tercih edilmektedir. Moskova da zengin bir mutfağa sahiptir. En çok tercih edilen yemeklerin başında şunlar geliyor;

  • Zakuski: Meşhur ve zengin bir aperatif tabağıdır.
  • Solyana: Çok ünlü bir çorba türüdür.
  • Pelmeni: Rus mantısı olarak bilinmektedir
  • Potleti po kieveski: Tavukgöğsü kullanılarak yapılıyor
  • Golubski: Lahana sarması

Moskova'ya gelenler, meşhur Rus votkasının ve şarlota adlı tatlısının da tadına bakmalıdır.

Moskova'da Ulaşım

Şehirde ulaşım için en çok metrolar tercih ediliyor. Moskova metro ağı, şehrin nerede ise tamamını sarmış durumda ve fiyatı da çok ucuzdur. Metrodan sonra ise halk belediye otobüslerini tercih etmektedir. Konfor arayanlar ise, taksi ile ulaşım sağlıyorlar.