Popüler Otobüs Seferleri
Adana > Amasya
44 TL
Denizli > Ankara
55 TL
Artvin > Antalya
51 TL
Afyon > Bitlis
80 TL
Anasayfa Gezi Rehberi Tunceli Gezilecek Yerler

Tunceli Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Tunceli Gezilecek Yerler yazısı ile yolu Tunceli’ye düşen gezginler için rehber olabilecek bir yazı derledik. Bu yazı sayesinde Tunceli’nin en önemli tarihi noktalarından, doğanın sunduğu en güzel manzaralara görmeniz gereken her yeri öğrenebilirsiniz.

Tunceli Gezilecek Yerler İçinde İlk Durak: Ulukale Camii

Tunceli sınırları içerisinde yer alan bu dini yapı, tarihi değeri oldukça önemli bir yapıdır. Günümüze korunarak gelen Ulukale Cami, 1793 yılında inşa edilmiştir. Kimin inşa ettiği bilinmeyen bu kalenin yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. Mimari detaylarında dikkat etmeniz gereken şey ise tüm pencerelerinin batı duvarına yapılmış olmasıdır. Bunun sebebini merak ediyorsanız söyleyelim. Cami, oldukça eğimli bir arazinin üzerine kurulmuştur bu nedenle batı duvarı pencereleri taşımaktadır. Doğu duvarında ise sadece tek bir pencere yer almaktadır o da yukarıdadır. Caminin minaresi ise caminin inşaatından çok daha sonrasında eklenmiştir.

Tunceli’nin En Değerli Tarihi Yapılarından Biri: Tahar Köprüsü

Tahar Köprüsü 1807 yılında inşa edilmiştir. İnşa ettiren ise dönemin önemli devlet adamlarından biri olan Yusuf Ziya Paşa’dır. Bu nedenle Tahar Köprüsü’nün bir diğer adı da Yusuf Ziya Paşa Köprüsü’dür. 55 metre uzunluğunda olan bu köprü 9 metre yüksekliğindedir. Zamana yenik düşerek hasar almış bu köprü 1858 yılında Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafından onarılmıştır.

Günümüze Harap Halde Ulaşmış Bir Savunma Hattı: Çemişgezek Kalesi

Bulunduğu beldeden ismini alan Çemişgezek Kalesi herhangi bir kitabesinin bulunmaması nedeni ile kimin veya ne zaman yaptırıldığı hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildir. İnşasında moloz ve kesme taşların kullanıldığı kale günümüze maalesef bir harabe olarak ulaşmıştır.

Asırlar Öncesinden Kalma Bir Türbe: Mahsume Hatun Türbesi

Kitabesi bulunmaya Mahsume Hatun Türbesi, tahmini olarak on dördüncü ya da on beşinci yüzyılda inşa edilmiştir. Mimari tarzının gösterdiği bu dönem dışında türbe hakkında herhangi bir bilgi mevcut değildir. Günümüze ulaşırken harap hale gelmiş bir diğer yapı da burasıdır.

Tunceli Gezilecek Yerler Arasında Uğramanız Gereken Dini Yapı: Çelebi Ali Camii

1570 yılında inşa edilen bu cami Çelebi Ali tarafından inşa ettirilmiştir. Mimari açıdan incelediğinizde inşasında taş ve moloz taşlarının kullanıldığı bilinmektedir. Kare ve dikdörtgen arasında bir şekle sahip olan caminin ibadet kısmı üzerinde içten kubbeli bir yapı bulunmaktadır. Bu kısmı dışında diğer tüm detayları oldukça sade olan cami, bu sadeliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu nedenle Tunceli Gezilecek Yerler kesinlikle görmeniz gereken bir yer olarak yer almaktadır.

Tunceli Gece Hayatı Nasıldır?

Tunceli’de gece hayatı, genel olarak şehir merkezinde bulunan barlar ve çay bahçeleri üzerinde yaşanmaktadır. Şehir merkezinde bulunan bazı bar ve birahaneler, hem Tunceli yerlilerine, hem de Tunceli ziyaretçilerine gayet aktif bir Tunceli gece hayatı sunmayı başarmaktadırlar. Tunceli şehir merkezinde bulunan Siloqiz Bar, Rose & Cafe Bar, Kalan Cafe Bar, Munzur Baba Restorant, Piya Bar, Mavi Gök Balık ve Şarap Evi bar statüsünde hizmet veren mekanlardan bazılarıdır. Daha ağır bir şekilde eğlenmeyi seviyor iseniz ve meyhane tarzı mekanlarla aranız iyi ise, Celal Doğan’ın Yeri,  Kayıkçı Meyhanesi’ni, Meşk’li Meyhane’yi, Rumeli Meyhanesi’ni, Yaşar Kemal Meyhanesi’ni, Saki Meyhane’yi, Taşköprü Meyhanesi’ni gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Tunceli genel olarak hem yerlilerine, hem de ziyaretçilerine gayet aktif bir gece hayatı sunmaktadır. Eğer Tunceli’yi ziyaret edecekseniz ve Tunceli gece hayatı konusunda endişeleriniz var ise, bunların son derece yersiz olduğunu bilmenizi isteriz. Tunceli, eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun size gayet aktif bir gece eğlencesi sunmayı başaracaktır.

Tunceli Yemekleri Nelerdir?

Tunceli'de bir zerafet yaşamak istiyor iseniz, Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut ve Patila gibi çok çeşitli yerel yemekler bulunmaktadır. Yörede yetiştirilen otlar ve sebzeler Gulik, Mantar Tabağı, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası ve Güriz'in yanı sıra kurutulmuş sebze yemeklerinde kullanılmaktadır. Geleneksel etnik tatlılar arasında Helva, Dut Tatlısı, Aşure, Pancar Tatlısı, Kabak Tatlısı, Heside (sulanan dut şurubu, un ve tereyağı ile yapılır) ve baklava bulunur. Eğer boğazına düşkün biri iseniz ve Tunceli’de lezzetli yiyecekler deneyimlemek istiyorsanız, Tunceli’nin size bu konuda oldukça fazla alternatif sunacağını bilmelisiniz. Özellikle kırmızı et ve sebze yemeklerinde, Tunceli yemekleri gerçekten çok çeşitlidir. Şehir merkezinde bulunan orta halli ve lüks restoran seçenekleri ile Tunceli’de hem ekonomik hem de kaliteli şekilde yerel lezzetleri deneyimlemeniz mümkün. Munzur Baba Restorant, Babello Restoran Kafe, Eylül Lahmacun, Dikilitaş Restaurant, Halikarnas Et ve Balık Restaurant, Celal Doğan Lokantası size bu deneyimleri yaşatabilecek mekanlardan bazılarıdır. Bu mekanların tamamı şehir merkezinde bulunmaktadır ve şehir merkezinden dolmuş, taksi alternatifleriyle kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tunceli Ulaşım Bilgileri ve Yolculuğunuzda Yardımcı Olacak Bilgiler

Giresun'dan sahil yoluna doğru ilerleyin ve Tunceli’ye ulaşabilmek için önce Trabzon, sonra Tirebolu, Vakfıkebir, Akçaabat'ı ziyaret edeceksiniz. Alternatif olarak Trabzon'a uçuş yapabilirsiniz. Tunceli'ye ulaşmanın tek yolu karayolu değildir. Bununla birlikte demiryollarını da Tunceli’ye ulaşım için kullanabilirsiniz, trenler Erzurum bağlantılı olarak Tunceli’ye ulaşım sağlamaktadır. Tunceli ulaşım, her açıdan çok çeşitlidir. Şehiriçi ulaşım da şehir dışından Tunceli’ye ulaşım kadar basittir. Minibüsler ve belediye otobüsleri, şehiriçi ulaşım için en kolay alternatiflerdir. Şehirde bulunan birçok otobüs hattı sayesinde şehir terminaline kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tunceli’ye seyahat etmeden önce, Tunceli ulaşım alternatiflerinin çok çeşitli olduğunu bilmelisiniz. Çevresindeki kendisine nazaran daha büyük illere olan ulaşım kolaylığı sayesinde, Tunceli seyahat açısından en çok tercih edilen Türkiye şehirlerinden biridir. Eğer Tunceli’yi ziyaret etme gibi bir planınız var ise, ulaşım konusunda hiç ama hiç sorun yaşamayacağınıza gerçekten emin olabilirsiniz. Tunceli ulaşım açısından çok gelişmiş bir şehirdir. Aynı zamanda Türkiye’nin birçok ilinden her gün düzenli olarak yapılan otobüs seferleri sayesinde, Tunceli’ye direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tunceli Etkinlik Önerileri ve Tunceli Eğlence Yerleri

Tunceli etkinlikleri, Tunceli’nin bulunduğu coğrafya nedeniyle genel olarak doğal etkinlikler çerçevesinde şekillenmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Tunceli, doğu tarihi, lezzetli yemekleri ve gelişmiş kültürü ile görülmeye değerdir. Dilerseniz Tunceli’de yapabileceğiniz bazı doğal etkinlikler için size tavsiyeler verelim. Til Huyuk, Tunceli’de en çok tercih edilen doğal etkinlik seçeneklerinin başında gelmektedir. Bu bölgede pratik olarak tarih kokusunu alabilirsiniz, ancak bugüne kadar burada herhangi bir kazı yapılmamıştır. Mazgirt Kalesi’nin tarihi ise Urartular'a dayanmaktadır. Baysungur Camii, muhteşem bir yapıya sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bağın Kalesi’nin tarihi ise Hıristiyanlık dönemine kadar uzanmaktadır. Munzur Vadisi Milli Parkı, Doğu Anadolu'nun harika doğal güzelliklerinden biridir. 1971 yılında milli parka dönüştürülmüştür. Tunceli eğlence yerleri konusunda tematik olarak özel bir mekan olmadığını bilmelisiniz. Şehirde eğlence genel olarak şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri ve lunaparklar üzerinde şekillenmektedir. Hafta sonu çoğu aile, ailecek bu alışveriş merkezlerindeki eğlence alanlarını ziyaret etmektedir. Siz de Tunceli eğlence yerleri konusunda fikir arıyor iseniz, şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezlerini değerlendirebilirsiniz.

Tunceli Konaklama İpuçları

Tunceli, diğer her konuda olduğu gibi Tunceli konaklama konusunda da yerlilerine ve ziyaretçilerine bol sayıda seçenek sunar. Şehir merkezinde ve şehrin ilçelerinde birçok 3 yıldızlı, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. Siz de bu otelleri deneyimleyerek, Tunceli ziyaretinizi daha konforlu bir hale dönüştürebilirsiniz. Grand Şaroğlu Hotel, Otel Demir, Hotel Has bu otellerden en fazla bilinenleridir. Bu saydığımız otellerin tamamı ise şehir merkezinde bulunmaktadır ve şehir terminalinden otobüs seferleri sayesinde direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Demir Otel Tunceli, diğer otellere nazaran daha lüks ve konforlu olmasıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Konforlu olmasıyla birlikte ziyaretçilerine sunduğu ekonomik fiyatlar ile, Tunceli’yi ziyaret eden gezginlerin daima bir numaralı durağı olmayı başarmıştır. Siz de Tunceli seyahatinizde Demir Otel’i tercih ederek, en ekonomik fiyat ile en konforlu şekilde konaklayabilir, Tunceli ziyaretinde Demir Otel’i tercih edip memnun ve mutlu kalmış binlerce diğer gezgin arasına katılabilirsiniz.

Tunceli Festivalleri Nelerdir?

Tunceli’yi ziyaret edeceksin fakat eğlence konusunda endişelerin mi var? Sana bunların çok yersiz ve anlamsız olduğunu söylemek isteriz. Tunceli’de dilersen sana yukarıda listelediğimiz muhteşem mekanlar sayesinde, dilersen ise her yıl düzenli olarak yapılan harika festivaller sayesinde gayet iyi bir şekilde eğlenebilirsin. Fakat bunu yapabilmen için Tunceli festivalleri konusunda daha çok bilgiye ihtiyacın var, bunu biliyoruz. Tunceli Kurtuluş günleri her yıl Kasım ayının 17. Günü düzenlenmektedir. Tunceli şehrinin kurtuluşunun kutlanması amaçlanmaktadır. Bu festivale katılarak Tunceli’nin yöresel danslarını, yöresel lezzetlerini ve muhteşem spor müsabakalarını izleme şansı elde edebilirsiniz. Çemişgezek Dut ve Peynir Festivali, her yılın Haziran ayının 26 ve 28. Günleri arasında düzenlenen bir diğer festivaldir. Bu festivalde ise Tunceli’nin yöresel lezzetlerinden bazıları olan peynirler ve dutların Türkiye ve dünya çapında tanıtılması amaçlanmaktadır. Bu festivalde ise yine muhteşem yerel lezetleri deneyimleyebilir, Tunceli seyahatinizi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.