Sık Sorulan Sorular

Farkvar.com yüzlerce uçak firmasını karşılaştırma paneli ile size en uygun uçak biletini almanıza yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Farkvar.com üzerinden sefer, bilet ve havayolu sorgulaması yaparak en uygun bileti seçebilirsiniz. Banka veya kredi kartı seçenekleri ile biletinizi alabilirsiniz.

Uçak bileti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus havayolu firmasının güvenli olduğundan emin olmanızdır. Daha sonra doğru havaalanına bilet almanız gerekmektedir. Satın aldığınız uçak bileti şartlarını detaylıca gözden geçirmelisiniz. Uçak biletinizi alırken doğru ad soyadı bilgilerini girmeli ve istenilen bilgilerde yazım yanlışı veya doğru olmayan bilgi olmadığını mutlaka iyice kontrol etmelisiniz. Özellikle uçak biletleme işlemleriniz tamamlandıktan sonra hem PNR numaranızı hem de uçak bileti numaranızın varlığını kontrol ettikten sonra, uçuşunuza 24-48 saat kala check-in işlemlerinizi yapmak için mutlaka bir yerlere kayıt etmelisiniz. Online yani internet ortamında uçaktaki koltuğun sahipliğini online check-in yaptıktan sonra almanız gerekir.

Uçak bileti rezervasyonu sitemiz tarafından yapılmamaktadır. Sitemizden rezervasyonsuz olarak biletlerinizi alabilirsiniz.

Bilindiği gibi uçaklarda en ön sıra diğerlerine göre daha geniştir. İlk sıranın diğer bir özelliği ise yanınıza aldığınız el bagajından başka bagajınız yoksa uçaktan ilk inen siz olacaksınız. Ama dikkat etmeniz gereken bir unsur da ön sıranın uçağın en soğuk yerlerinden birinde oluşu. Uçağın en son sırasındaki koltuklar ise koltuğun dar ve tam yatmıyor oluşu, lavabo ve uçağın arka kısmında yer alan yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın oluşundan dolayı fazla tercih edilmiyor. Uçak içinde seyahat ederken koltuk seçimi önemli bir ayrıntı oluyor. Özellikle de uzun yolculuk yapacak yolculara konforlu koltuk daha iyi geliyor. Tabi uçak biletleri koltuğuna göre ve firmasına göre değişiyor. Sizde kendi bütçenize uygun fiyatı seçmek için bilet sorgulama sistemlerinden faydalanabilir, daha konforlu ve uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

Check-in bir çeşit süreçtir ve koltuk seçimi, koltuk belirlenmesi ve bagaj işlemelerinin yapılmasını kapsamaktadır. Yurt içi uçuşlarda, uçuş saatinden 60 dakika önce, yurt dışı uçuşlarda ise uçuş saatinden 120 dakika önce check-in işlemleri tamamlanmalıdır.

Check-in işlemlerinin seyahat edeceğiniz havayolu firmasının web sitesi veya mobil uygulaması kullanılarak yapılması işlemidir. Böylece havalimanında sıra beklemek zorunda kalmazsınız. Online check-in işlemleri genellikle uçuşa 24 ile 72 saat kala başlar ve uçuşa son 60 dakika kala bitmektedir. Check-in işlemleri havayollarına göre farklılık gösterir bu nedenle uçuş yapacağınız havayolunun web sitesinden kontrol edilmelidir.

Uçak biletlerinde yer alan PNR, sistemsel bir koddur. Tam anlamı ile Yolcu İsim Kaydı demektir. Uçuş ve bilet bilgilerine ulaşmak ve kontrol etmek için kullanılmaktadır.

Havayolu firmaları mücbir sebepler veya operasyonel sebepler nedenleri ile uçuş iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi durumlar nedeniyle uçuşunuz eğer havayolu firması tarafından iptal edilmiş ise; yolcuya biletini cezasız olarak iade alma ve değiştirme hakkı doğmaktadır. Bu işlemler bir defaya mahsus yapılabilir. Yolcunun cezasız değişiklik yapacağı gün, havayolu şirketinin belirleyeceği günler arasında olmak zorundadır. Aksi bir durumda biletin kuralları geçerli olacaktır.

Havaalanına gittiğinizde biletinizi beyan edebilmeniz ve görevlilere kontrol esnasında göstermek zorunda olduğunuz için uçuş biletinizi bastırmanız gerekmektedir.

Mobil Biniş kartı yani QR Barkod, biniş kartı yerine kullanılabilen QR kare kodudur. Online olarak check-in işleminizi yaptıktan sonra işlemi yaptığınız telefon numaranıza sms-kısa mesaj ile veya e-postanız aracılığı ile iletilir. Eğer bagajınız yoksa havaalanındaki check-in bankosuna uğramanıza gerek kalmadan güvenlik şeridinden geçip bu kodu boarding görevlisine göstererek uçağınıza binebilirsiniz. Bu özelliğin her hava alanı için kullanılmadığına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uçağa binişte kullanabileceğiniz kimlik kartları;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Nüfus Kayıt Örneği- Fotokopi kabul edilmemektedir
  • Ehliyet
  • Pasaport
  • Yeni doğmuş bebekler için doğum raporu veya doğum belgesi

Dikkat edilmesi gereken nokta, yukarıda belirtilen hiçbir belgenin fotokopisinin kabul edilmediğidir.

Uçuş bileti yolcu tarafından iptal edilecek veya değiştirilecek ise; İptal veya değiştirme şartlarında her uçak firmasının kendi kuralları geçerlidir ve iptal/ değiştirme koşulları ve iptal /değiştirme zamanı ile ilgili bilgiler havayolu firmasının kendi web sitesinden veya canlı destek hattından öğrenilir. İptal olmayan ve /veya değiştirilmeyen uçak biletleri ve uçuşlardan Farkvar.com sorumlu değildir.

Havayolu firmalarının firma ve gidilen destinasyon kaynaklı farklı uçak altı bagaj ve el bagajı kuralları bulunmaktadır. Bu kuralları hem Farkvar.com sitemizden hem de havayollarının kendi web sitelerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Telsizler ve çeşitleri, cep radyoları, mini televizyonlar, cep televizyonları, bluetooh alıcıları, cep telefonları, bilgisayarlar, uzaktan kumandalı oyuncakların uçuş esnasında kullanımları yasaktır.

Aktarmalı uçuş ya da transit uçuş, direkt uçuşların olmadığı yerlere iki ya da daha çok uçuş üzerinden ulaşılmasına denir. Aktarmalı uçuşlarda aynı hava yolu firmasını kullanmanız tavsiye edilir. Uçuşu gerçekleştireceğiniz havayolunun bağlantı verdiği aktarmalı uçuşlarda bagajınız ilk kalkış yapılacak noktadan teslim edilir ve son varış noktasında alınır. Aktarma yapılacak yerde bir uçaktan inilmesi ve aktarma yapılan uçağa binilmesi tek gerçekleştirmeniz gereken işlemdir.

Evcil hayvanlarla ilgili yolculuk prosedürleri havayolu firmalarına göre değişkenlik göstermektedir. Bazı havayolları evcil hayvanlarla yolculuğa izin verirken bazıları ise vermemektedir. Bu bilgileri havayolu firmasının kendi web sitesinden veya havayolu web sitesi canlı destek hattından sorgulayabilirsiniz.

1. Evcil hayvan talebi önceden havayoluna bildirilmelidir.

2. Evcil hayvanlar, yolculara ait olan 55x40x20 cm ölçülerindeki kutularda kabin içinde taşınabilirler.

3. Yolcular, evcil hayvanının kimliğini, sağlık belgesini ve aşı kağıdını yanında bulundurmalıdır.

4. Evcil hayvanın toplam ağırlığı, 5 kg'ı geçmemeli. (kafesi dahil)

5. Evcil hayvanın taşıma ücreti havalimanında ödenir.

Herhangi bir parkuru (ister tek yön ister gidiş- dönüş), kaçırdığınızda bu durum havacılık sektöründeki “No-Show” olarak tanımlanır. Böyle bir durumda her havayolunun farklı kuralları söz konusudur. Kısıtlı ekonomi sınıfı, ekonomi, yüksek ekonomi, Businnes ve first class olarak farklı bilet sınıfları var. Her birinin iptal ve iade durumları farklı prosedürlere bağlı. Uçak biletiniz üzerinde yazan W, X, V, Y, Q gibi kodlar biletinizin hangi sınıftan olduğunu gösterir. Bu sınıflara göre havayolu firmalarını farklı iade prosedürleri ve cezai işlemleri bulunmaktadır. Uçağı kaçırdığınızda bilet iadesi ile ilgili konuları uçak bileti satış ofisi ve uçuş yapacağınız firmanın yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir. Farkvar.com no-show durumlarında biletin iadesi ile ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Sitemizin otobüs bileti alma kısmından gerekli yönergeleri izleyerek kolaylıkla otobüs biletinizi karşılaştırmalı fiyat ekranımız ve güzergâh bilgileri yardımı ile alabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinin Doğruluğu: Online bilet satın alırken özellikle dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi ayırtmış olduğunuz yer için paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinin doğruluğudur. Otobüs bileti satın alıyorsanız sizin için ayrılan biletin tüm bilgileri paylaşmış olduğunuz iletişim bilgileri üzerinden size ulaşıyor. Daha sonrasında biletiniz ile ilgili herhangi bir işlem yaptırmak istediğinizde özellikle size iletilen PNR kodunuza ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle online bilet alırken iletişim bilgilerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

PNR Kodu: PNR kodu, online olarak kendinize otobüs bileti satın aldığınızda iletişim bilgileriniz üzerinden size ulaştırılan ve istediğiniz yerin sizin için ayırtılmış olduğunu bildiren bir koddur. Biletinizi başarılı şekilde aldığınız taktirde bu kod sizler gerek sms olarak gerekse e-posta aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Otobüs Bilet İptali: Biletini alacak olduğunuz otobüs firmasının bilet değiştirme ve iptal koşullarını ayrıntılı olarak okumalısınız. Farkvar.com iptal edilemeyen otobüs biletleri ve/ veya değiştirilemeyen otobüs biletleriyle ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Sitemiz üzerinden rezervasyon işlemi yapılmamakta olup, biletinizi anında online olarak alabilirsiniz.

Sefer ve güzergâhları belirlediğiniz sayfada yer alan koltuk şemasında seçim yapabileceğiniz koltuklar veya boş koltuklar görülmektedir. Bu koltuklar üzerinde koltuk numaraları da yazmaktadır. Bu ekranımızı kullanarak kolayca koltuk seçimi yapabilirsiniz.

Seferlerde yazan 2+1 ibaresi; otobüs koltuk şemasını ifade etmektedir. 2+1 yazan araçlarda otobüs koltuk yerleşimindeki fark koridorun diğer tarafında tekli koltukların yer almasıdır. 2+1 olan araçlar genellikle geniş koltuk aralıklı ve daha konforlu, rahat edebileceğiniz araçlardır.

Seferlerde yazan 2+2 ibaresi ise; 2’li standart koltuk düzenini göstermektedir. Bu araçlar 2+1 olan araçlara göre çok daha dar koltuk aralıklarına sahiptir.

Otobüs firması seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta aşağıda belirtilmiştir.

Otobüs içi Hizmet: Online olarak otobüs bileti satın aldığınızda bilmeniz gerekenlerden bir tanesi de biletinizi almış olduğunuz firmanın, bileti almış olduğunuz internet acentesinden bağımsız olarak yaptırımlarının ve uygulamalarının olduğu. Bu nedenle biletinizi satın almadan önce firma hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Otobüs içi hizmet kalitesi de firmanın çalışma prensiplerine göre değişen bir kalite sergilemektedir. Bu nedenle eğer herhangi bir hizmet beklentiniz ya da ek hizmet talebiniz varsa biletinizi almadan önce firmanızla ile iletişime geçmelisiniz.

Şube ve Servis: Online otobüs bileti satın aldığınızda herhangi bir durum için firmanıza ulaşmak için firmanın şube noktalarını ve şubelerin telefon numaralarını öğrenmelisiniz. Firmaların resmi internet sitelerinde şubelerine dair telefon ve lokasyon bilgilendirmeleri mevcuttur. Otobüs için servis imkanı olup olmadığını ancak doğrudan firmaya ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Otobüs seferleri iptalleri mücbir sebepler ile olabilmektedir. Otobüs firmalarında sefer iptalleri çok nadir görülmekle birlikte hava koşulları ve operasyon sebepleri nedeniyle iptal edilebilir. Sefer iptali durumunda sefer iptali firma tarafından yolcuya önceden bildirilir. Biletiniz bu durumda cezasız olarak iade edilir. Bilet iptali olmayan durumlarla ilgili Farkvar.com herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Sitemizin güzergah ve sefer arama kısmından tüm otobüs seferlerine rahatlıkla ulaşmanız mümkündür.

Otobüs bileti iptal koşulları otobüs firmalarının kendi düzenlemelerine bağlıdır. Eğer doğru koşulları sağlıyorsanız PNR veya E- posta bilgilerinizi girerek bilet iptal kuralları incelenerek biletiniz iptal edilebilir. İptal edilmeyen biletler için Farkvar.com herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.

Otobüs saatine yetişemediğiniz için otobüsünüzü kaçırmanız durumunda bilet geri ödemesi ile ilgili otobüs firmasının kuralları ve cezai işlemleri uygulanmaktadır. Konu ile ilgili bilgileri öğrenmek ve ödeme işlemleri ile ilgili bilgi almak için otobüs firması ile görüşmeniz gerekmektedir. Ödeme geri alma ve otobüs biletiniz ile ilgili Farkvar.com hiçbir sorumluluğu kabul etmemektedir.