Pegasus

Pegasus

Türkiye'de hava yolu ulaşımı Cumhuriyet'in ilanından sonra başlamış zaman geçtikçe de ülke içinde yaygın hale gelmiştir. İlerleme oldukça, uçuş yapan firma sayısı arttıkça dış hatlar konusunda da gelişim göstermiştir.

Türkiye'nin dördüncü tarifeli havayolu firması olan Pegasus ise aslında 1990 yılında farklı bir yatırım şirketi tarafından kurulmuş olup 2005 yılında Sabancı ailesinin kurucusu olduğu şirket tarafından satın alınmıştır. Şuanda ise Ali Sabancı Yönetim Kurulu Başkanlığını, genel müdürlüğünü ise Mehmet Tevfik Nane üstlenmektedir.

Türkiye'de kurulan hava yolu firmaları arasında en genç filolardan birine sahip olduğu dünyaca biliniyor. Mevcut filosunda toplamda 83 uçak barındıran Pegasus, uçaklarının yaş ortalamasını 5,3 olarak bildirmiştir. Filonun içerisinde Boeing ve Airbus marka uçaklar yer almaktadır, modelleri ve yaşları ise farklılık göstermektedir.

Uçuşlarını Orta Doğu, Rusya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya'ya gerçekleştiriyor, toplamda 42 ülke ve 111 farklı noktaya tarifeli sefer düzenliyor.

Sadece tarifeli uçuşları ile değil 2010 yılında başlamış olduğu kargo seferleri ile de adından söz ettiriyor ve tercih ediliyor. 2013 yılından sonraki kargo seferlerine Afrika'nın tamamı ve Hindistan'ı da ekleyerek geniş bir coğrafyada hizmet vermeye başlamıştır.

Türkiye içerisinde yaptığı uçuşlar ise 35 noktaya ayrılmaktadır, oldukça sık tercih edilmektedir.

Pegasus Check'in İşlemleri

Check-in işlemleri uçak bileti alan kişilerin uçuştan önce normal yoldan ya da online şekilde yapabileceği bilet kontrol ve onay işlemleridir. Aynı zamanda check-in içerisinde bagaj verme ya da ayarlama işlemlerini de barındırır. Check-in işlemleri uçuştan belli bir süre önce havaalanına giderek yapılabileceği gibi online olarak da yapılır. Teknolojinin ilerlemesi ile online check-in işlemleri daha da yaygın hale gelmiştir. Pegasus'un internet sitesi üzerinden uçuştan 24 saat önce başlayacak ve uçuşa 90 dakika kala bitecek şekilde online check-in yapmak mümkündür. Check-in işlemlerini yapmak için siteye girdikten sonra ad soyad ve PNR kodu girmek yeterli olmaktadır.

Pegasus Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Yolcuların en çok merak ettiği ve titiz olduğu konu bagaj hakkı ve fazla bagajdaki ücretlendirme durumudur. Pegasus kabin bagaj hakkı normal uçuşlarda 2 parça ve toplam 8 kg iken business uçuşlarda 2 parça 12 kg olabilmektedir. Normal bagaj hakkı ise Eko için 8 kg, business için 15 kg olarak belirlenmiştir, bu rakamların üstü fazla ücretlendirmeye dahil edilmiştir. Ek bagaj ücretlendirmesi internet üzerinden veya çağrı merkezinden alma durumuna göre değişmekle birlikte genel olarak kg başına 5 ile 17 TL arasında ücretlendirme yapılıyor. Önceden alınan bagaj hakları fiyat açısından daha uygun olabilmektedir.

Pegasus Koltuk Seçimi Yapma

Pegasus uçak biletini satın aldıktan sonra koltuk seçimi için internet yolu kolay olması sebebiyle tercih edilebilir. Koltuk rezervasyonu PNR numarası ve ad soyadı kullanılarak kolay şekilde gerçekleştirilebilir, kişi istediği koltuğu seçebilir.

Pegasus Koltukların Diz Mesafesi

Pegasus'ta kullanılan uçağın türüne göre diz mesafesi, koltuk arası mesafe gibi durumlar değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak ortalama 70 ve 73 cm arasında mesafe değişimi olduğu görülüyor. Biletin Eko ya da Business olma durumuna göre de koltuklar arası mesafe farklılık gösteriyor.

Pegasus Yiyecek İçecek ve Ek Servisler

Uçuşlar için Pegasus tercih eden misafirler yemek, içecek ve diğer ek servisler konusunda da bilgilendirilmek istiyor. Yiyecek ve içecek siparişi uçuştan 24 saat önce verilmelidir aksi takdirde uçağa yiyecek yüklemesi yapılmadığı için kişi talepte bulunamaz. Yemek, içecek sipariş iptali için de yine uçuştan 24 saat öncesi tercih edilmelidir, sonrasında iptal edilmez.

Pegasus Bilet İptal ve İade İşlemleri

Bileti satın aldıktan sonra 24 saat içerisinde alınan bileti iptal etme imkanını yolculara sunuyor. Bu şartlar sağlandığı müddetçe kişi hiçbir sıkıntı yaşamadan ücretsiz şekilde ücret iadesini alabilir. Hava yolundan kaynaklanan iptal durumlarında da kişi aynı şekilde bilet ücretini iade alabilir.

Pegasus hakkında yapılan yorumlar
Pegasus İçin Görüş Bildirin