Lufthansa

Lufthansa

Dünyada dokuzuncu Avrupa'da ise ikinci sırada bulunan Lufthansa, Airbus ve Boeing marka 432 adet uçağa sahiptir. Almanya'nın ulusal hava yolu olan firmanın uçakları, dünyada yüz civarında ülkeye ve 217 noktaya uçuş yapmaktadır. Kargo ve uçak kiralama hizmetleri de veren firma, sürekli olarak uçak filosunu ve buna bağlı olarak da cirosunu arttırmaktadır.

Lufthansa Check-in İşlemleri

Lufthansa hava yolları ile seyahat etmek isteyenler, havaalanına giderek veya online olarak check-in işlemlerini yaptırabilirler. Online olarak yapılan check-in işleminden sonra, uçak biletinin çıktısı alınabiliyor veya e-posta ile biletin bilgilerini içeren barkod alınabiliyor. Online check-in işlemlerine en erken uçağın kalkmasına 23 saat kalmışken başlanabiliyor, işlemlerin en geç kalkış saatinden bir saat önce de bitirilmesi gerekiyor. Havaalanında check-in işlem saatleri ise iç ve dış hatlar için değişiyor, iç hatlarda en geç uçuştan 30 dakika dış hatlarda ise 60 dakika önce yapılabiliyor.

Lufthansa Bagaj Hakkı ve Ücretlendirme

Lufthansa hava yolları, uçuş biletinin sınıfına ve uçulacak ülkelere göre ayrı bagaj hakları tanıyor ve ilave bagaj ücretlerini de bu kriterlere göre belirliyor. Firma kabin bagaj hakkı olarak; economy class yolcularına 8 kg., business class yolcularına 12 kg. ve first class yolcularına 15 kg. el çantası hakkı tanıyor. Firma bebekle yolculuk yapan kişilere ayrıca 5 kg. ilave bagaj hakkı (bebek çantası, puset, alt değiştirme malzemesi ve oyuncak gibi) daha tanıyor.

Firma, kayıtlı bagaj hakkında da uçuş bileti sınıflarını göz önünde bulunduruyor ve economy class bilet sahiplerine bir adet ve 23 kg. ağırlığında bagaj hakkı veriyor. Firma, preimum economy class yolcularına tanesi 23 kg. olan iki bavul, business class yolcularına toplamı 64 kg olan iki bavul hakkı tanıyor. Firma en fazla bagaj hakkını ise first class yolcularına tanıyor, bu yolcular 3 adet 32 kg’lık bavulu uçağın bagaj bölümünde taşıyabiliyorlar. Daha fazla bagaj hakkına ihtiyacı olan yolcular, iç hatlarda her kg. için 10 € dış hatlarda ise her 5 kg. için 20 € ödemek zorundalar.

Lufthansa Koltuk Seçimi Yapma

Lufthansa hava yolları, seyahat edecek yolcularına check-in esnasında koltuk seçebilme imkanı sağlıyor. Bu işlem esnasında standart koltukların seçimleri ücretsiz olarak yapılırken, ekstra diz mesafeli ve acil çıkış kapısındaki koltuklar ise, ilave ücret ödenerek seçilebilmekte. Özel koltuk seçimlerinin mutlaka check-in süreleri içinde yapılması gerekiyor, aksi halde standart koltuklarla uçulması gerekiyor.

Lufthansa Koltukların Diz Mesafesi

Lufthansa hava yolları economy class için ayırdığı standart koltuklarda diz mesafesini 55 cm. olarak ayarlamış ve bu koltuklar 15 cm. açılabiliyor. Business class yolcuları için 75 cm. olan diz mesafesi, first class yolcuları için 85 cm.ye çıkmaktadır. Bu iki sınıf yolcuların koltukları, yatak olabilmekte ve müzik dinleme ve TV seyretme sistemlerine sahiptir.

Lufthansa Yiyecek İçecek ve Ek Servisler

Lufthansa firması, tüm yolcularına ücretsiz yiyecek ve içecek ikramında bulunuyor, ekstra talepleri bulunanlar ise check-in esnasında ücret karşılığında menü seçebiliyorlar. Firmanın ücretsiz ikramları da uçuş sınıflarına ve uçuşun yapılacağı saatlere göre değişiklik gösterebiliyor, vejetaryen, vegan ve diyet menüleri için ise önceden sipariş edilmesi gerekmekte. Economy class biletine sahip olan yolcular yalnız servis saatlerinde; sabah uçuşlarında sandviç ile içecek, uzun mesafeli uçuşlarda ise akşam yemeği ile içecek hakkına sahipler. Business ve first class yolcuları ise, servis saatlerine bağlı olmadan gurme menülerini isteyebiliyorlar, ayrıca alkollü veya alkolsüz içeceklerden de seçme imkanına sahipler.

Lufthansa Bilet İptal ve İade İşlemleri

Lufthansa, bilet iptal ve iade işlemlerinde AB ülkelerinin hava yolu firmaları ile aynı standartları uyguluyor. Firma sigortalı biletlerin iptal ve iade işlemlerinde herhangi bir ücret talep etmezken, diğer biletler için uçuş noktasına ve iptal zamanına göre ücret kesintisi yapıyor.

Lufthansa hakkında yapılan yorumlar
Lufthansa İçin Görüş Bildirin