Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır Otobüs Seferleri

En Ucuz Sefer 25 TL
Nüfus 1.756.353
Telefon Kodu 412
açık
Diyarbakır Hava Durumu (20 Temmuz)
açık (35°C)
açık"
21 Temmuz
açık (36°C)

Diyarbakır Otobüs Bileti Fiyatları

Diyarbakır Şehir Merkezinden Otogara Ulaşım

Başka bir şehirden Diyarbakır iline gelindiğinde şehir merkezine gidilirken birçok yol ve araç kullanma seçeneği bulunur. Bir büyükşehir olan Diyarbakır’da terminallerden Diyarbakır şehir merkezine ulaşım birçok vasıta aracılığıyla uygun fiyatlarla gerçekleşir.

Otogardan Şehir Merkezine Ulaşım

Diyarbakır şehirlerarası otobüs terminalinde otobüsten inen bir yolcu şehir merkezine gitmek için şu yolları kullanabilir:

  • Ticari taksitlerle ulaşım
  • Belediye otobüsleri ve halk otobüsleri ile ulaşım
  • Hususi araçlarla ulaşım
  • Minibüslerle ulaşım
  • Firma servisleri ile ulaşım

Yukarıdaki vasıtaların tümüyle uygun fiyatlar dahilinde hemen hemen her saat diliminde şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır'da otogarın bulunduğu yer birçok otobüs ve minibüs güzergahında bulunur. Diyarbakır şehirlerarası otobüs terminali Diyarbakır'ın Şanlıurfa yolu yönünde, şehir merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunur.

Taksi İle Şehir Merkezine Ulaşım

Diyarbakır otogarının iki giriş kapısı yakınında da taksi durakları bulunmasıyla beraber hemen iç kapısı önünde de taksi durakları mevcuttur. Otogar çevresinde ve içinde bulunan taksi duraklarındaki taksi sayısı ve şoför sayısı da bir hayli fazladır. Günün her saatinde ve haftanın her günü bu taksiler otogara gelen ve giden yolcular için hizmet vermektedir. Taksiler ve ticari taşıma yapan müesseseler diğer büyükşehirlere oranla daha uygun ücret karşılığında kolayca şehir merkezine yolcu ulaştırmaktadır.

Otobüs İle Şehir Merkezine Ulaşım

Diyarbakır'da çok çeşitli noktalarda ulaşımın büyük bir kısmı körüklü, normal ve halk otobüsleri aracılığıyla gerçekleşir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki onlarca otobüsün yanı sıra özel halk otobüsleri de aynı güzergahta çalışmaktadır.

Diyarbakır şehirlerarası otobüs terminali ile şehir merkezi arası yaklaşık olarak 6-8 km'lik bir mesafeye, bazı noktalara ise 15 km mesafeye sahiptir. Diyarbakır şehri kalabalık nüfuslu ve büyük bir şehir olduğu için bazı noktalarına ulaşım 15 km'yi bulabilmektedir.

Otogar önünden hareket eden birçok otobüs olduğu gibi daha ileriki duraklardan gelip şehir merkezine giden otobüsler de bulunur. Şanlıurfa yolu yönünde yer alan 500 evler son durağından hareket eden otobüsler de otogar önündeki duraktan şehir merkezine gider.

Büyükşehir belediye otobüsleri ve halk otobüsleri ile ulaşım sağlamak için mutlaka diyarkart sahibi olmak ve kullanmak gerekir. Otobüs ulaşımında kullanılan diyarkart otogar içindeki büfelerde ve civardaki büyük marketlerde de satılır ve doldurulur. Otobüslerle ulaşım yaklaşık olarak tek yön ücreti yani şehir içi gidiş ve geliş olarak 1,5 TL'dır. Diyarbakır büyükşehir belediyesi ve halk otobüsleri ile indirimli, engelli ve öğrenci ulaşım ücreti diyarkart ulaşım kartı ile 1,25 TL'dır

Servis İle Şehir Merkezine Ulaşım

Birkaç yıl öncesine kadar çok aktif olarak görev yapan otobüs firması servisleri son yıllarda yok denecek kadar az sayıda hizmet vermektedir. Servis hizmeti ile şehir merkezine gitmek çok nadir bulunan bir hizmet olduğu için bu seçeneği aklınızdan çıkarmanızda fayda vardır.

Minibüsler İle Şehir Merkezine Ulaşım

Diyarbakır'ın dört bir köşesinden ve şehrin dört ana noktasından otogara ve çevresine minibüs hattı bulunur. Dolayısıyla şehirlerarası otobüs terminalinden de Diyarbakır'ın dört bir köşesine ve ara duraklara minibüs ile gidilebilir. Minibüsler sabahın erken vakitlerinde, gün ağarmadan çalışmaya başlarken nöbetçi minibüsler gece saat 02:00'a kadar yolcu taşırlar.

Üstelik bu ulaşım yöntemi de uzun mesafeli olmasına rağmen diğer büyükşehirlere oranla çok uygun fiyatlıdır. Şehirlerarası otobüs terminalinden şehrin dört bir köşesine çok kısa sürede sadece 2 TL ücretle gidilmektedir. Bu yolla otogardan şehrin diğer bir ucuna, diğer bütün ara noktalara gitmeniz en fazla 40 dakika sürmektedir.

Özetle Diyarbakır gibi büyük bir şehirde otogardan şehir merkezine gitmek için saatlerce beklemenize gerek yoktur. Çok sayıda ulaşım aracı, uzun saatler boyunca görev yaptığı için sıkıntı çekmeden dilediğiniz yere yolculuğunuz gerçekleşir.

Diyarbakır Seferi Bulunan Otobüs Firmaları

Ankara Otogarları

Aşti Otogarı 0312 207 10 00
Beştepe mah mevlana bulvarı numara: 82 / 06510 Yenimahalle

Diyarbakır Otogarları

Kayapınar Otogarı 0412 222 15 50
Talaytepe mahallesi / 21000

Diyarbakır İlçeleri

Bağlar Bismil Çermik
Çınar Çüngüş Dicle

Diyarbakır Nüfusu Ne Kadar ?

Nüfusu 1.756.353

Diyarbakır Plaka Kodu Kaçtır ?

Diyarbakır Telefon Kodu ?