Ankara Otobüs Bileti

Ankara Otobüs Seferleri

En Ucuz Sefer 25 TL
Nüfus 5.639.076
Telefon Kodu 312
açık
Ankara Hava Durumu (20 Temmuz)
açık (28°C)
açık"
21 Temmuz
açık (30°C)

Ankara Otobüs Bileti Fiyatları

Ankara Şehir Merkezinden Otogara Ulaşım

Ankara Şehirler Arası Otobüs İşletmesi (AŞTİ), 1995 yılında bir zamanlar şehrin nispeten kenarında sayılabilecek olan bir bölgede Türkiye’nin en büyük otobüs terminali olarak faaliyete geçiyor. Bugün merkeze en yakın yerlerden birisi olan AŞTİ’den Ankara şehir merkezine ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor. Şehir merkezi olarak Ulus kabul ediliyor.

Ancak günümüzde gerek kamu kurum ve kuruluşlarına yakınlık gerekse daha merkezi bir yerde kalması sebebiyle Kızılay şehir merkezi olarak görülüyor. Kızılay şehir merkezi olarak alındığında; dolmuş, belediye otobüsü veya Ankaray kullanarak şehir merkezine kısa sürede ulaşılabiliyor. Servis hizmeti bir dönem kaldırılsa da bugün şehir merkezine servis, taksi veya araç kiralama yoluyla da ulaşılabiliyor.

Taksi İle Şehir Merkezine Ulaşım

AŞTİ’den Kızılay’a üç farklı güzergâhtan ulaşmak mümkün oluyor. Mesafe tercih edilen güzergaha göre 5,2-8,5 km arasında değişse de yolculuk ortalama 15 dakika sürüyor. Hasta, yaşlı veya bagajı büyük olanların tercih edebileceği taksi ile asıl merkez olarak kabul edilen Ulus’a gidiş biraz daha zaman alıyor. İki farklı güzergâh kullanılarak gidilebilen Ulus için ortalama 30 dakikalık bir zamana ihtiyaç duyuluyor.

Otobüs İle Şehir Merkezine Ulaşım

AŞTİ içerisinden Kızılay’a otobüs ile gitmek düşünülecek son alternatif olarak değerlendiriliyor. AŞTİ’den havaalanına giden otobüsler dışında terminal içerisinden şehir merkezine belediye veya halk otobüsü ile ulaşım mümkün olmuyor. Ancak, terminal dışından geçen otobüsler bulunuyor.

Bunun için Ankaray alt geçidini kullanarak karşıya geçmek gerekiyor. Ulus için de aynı şekilde hareket etmek gerekiyor. Ancak, toplu ulaşım tercih edenler için en konforlu ulaşımı Ankaray ile sağlamak mümkün oluyor. Terminal içerisinde oklarla yönlendirilen Ankaray ile Kızılay’a oradan da ücretsiz aktarma yaparak Ulus’a ulaşılabiliyor.

Servis İle Şehir Merkezine Ulaşım

Bir dönem farklı gerekçelerle kaldırılan servisleri kullanarak hem Ulus’a hem de Kızılay’a ulaşmak mümkün oluyor. Özellikle toplu ulaşımın durma noktasına geldiği gece yarısından sonra en ucuz alternatif servis araçları oluyor. Ücretsiz hizmet veren servis araçlarıyla birden fazla güzergâha gidilebilse de Ankara’yı bilmeyenlerin gidecekleri adresi şoför ile görüşmelerinde fayda bulunuyor. Merkez olarak saydığımız her iki bölge de oldukça geniş bir alana yayılmış durumda olduğundan özellikle geç saatlerde en güvenli büyükşehirlerden birisi bile olsa araçtan inme noktasının adrese çok yakın olmasında fayda bulunuyor.

Minibüsler İle Şehir Merkezine Ulaşım

Ankara’da minibüs diğer adıyla dolmuş taşımacılığı da geniş bir ağa sahip bulunuyor. Her türlü uyarıya rağmen ayakta yolcu almaya devam eden minibüsler, istenen noktada durması, adres konusunda daha fazla bilgi vermesi, nakit para kullanılması gibi sebeplerle tercih edilebiliyor. Merkeze yapılacak bir yolculukta minibüs kullanmak için de karşıya geçmek gerekiyor. Hem Kızılay’a hem de Ulus’a giden minibüslerin geçiş sıklığı gece yarısına doğru iyice azalıyor.

Ankara Seferi Bulunan Otobüs Firmaları

İzmir Otogarları

Bornova Otogarı 0232 472 1010
Kemalpaşa caddesi no: 285/2 / Işıkkent

Ankara Otogarları

Aşti Otogarı 0312 207 10 00
Beştepe mah mevlana bulvarı numara: 82 / 06510 Yenimahalle

Ankara İlçeleri

Akyurt Altındağ Ayaş
Bala Beypazarı Çamlıdere

Ankara Nüfusu Ne Kadar ?

Nüfusu 5.639.076

Ankara Plaka Kodu Kaçtır ?

Ankara Telefon Kodu ?

Ankara Seyahat Rehberi

Ulus Gezilecek Yerler
Ulus Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Gezilecek Yerler
Ankara Merkez İlçesi Gezilecek Yerler
Ankara Merkez İlçesi Gezilecek Yerler