Anasayfa Gezi Rehberi Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler ve Bilmeniz Gereken Her Şey

Antalya’yı, M.Ö 150’li yıllarda II. Atos kurmuştur. Antalya, Haçlılar zamanında stratejik bir liman olmuş ve Kutsal Topraklara giden askerlere hizmet etmiştir. Yıldırım Beyazıt döneminde Osmanlı topraklarına katılan Antalya, 1918 yılında kısa bir dönem İtalyanların eline geçmiştir. Şehir önemli yolların kavşağında bulunduğundan müthiş bir tarihi mirasın sahibi olmuştur.

Şehir, tarihte pek çok gezginin hayranlığını kazanmıştır. Evliya Çelebi, Antalya surlarının 4 bin 400 metre uzunluğa ve 80 kuleye sahip olduğunu seyahatnamesinde yazmıştır.

Tarihi Kent Merkezi ve Kaleiçi

Antalya’yı gezmeye kale içi ve kent merkezinden başlanmalıdır. Hıdırlık Kulesi, Yivli Minare, dar sokakları ve tarihi evleriyle Kaleiçi ve antik yat limanı, yaklaşık 1 km’lik bir alanın içindedir ve yürüyerek rahatlıkla gezilebilir.

Masmavi sularında demirlemiş pek çok teknenin olduğu Antalya limanından hareketle gerçekleştirilen, büyük ve küçük şelale turlarına katılmak için tekne kiralanabilir veya dolmuş tarzı teknelere binilebilir. Özellikle suların bol olduğu ilkbahar aylarında şelale turlarına doyum olmaz. Büyük Şelale turu özellikle tavsiye edilmektedir.  

Müzeler

Antalya gezilecek yerler listesinde o kadar çok yer var ki, bu şehri gezmek için ya çoklu kısa tatiller ya da uzun soluklu tatiller planlamanız yerinde olacaktır. Eğer müze ziyaretlerini seviyorsanız Antalya Müzesi, Antalya Atatürk Müzesi, Suna-İnan Kıraç Müzesi mutlaka uğramanız gereken müzelerdir.

Doyulması Zor Güzellikler

Antalya, aslında her mevsim ayrı güzellikleri yaşatır ziyaretçilerine. Kış aylarında Saklıkent’te kayak yapabilir, Köprü Çay’da raftinge katılabilirsiniz. Selge antik şehrini dolaşabilir, Manavgat’ta soluklanıp, Olympos’un güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Aykırca Çayı’nın kuzey yamaçlarındaki İdebessos antik şehrindeki sedir ağaçları altında çayınızı yudumlayabilir, Arycanda’nın tiyatrosunda geçmişe dalıp, balık çiftliklerinde leziz alabalıklarından yiyebilirsiniz.

Tarih İle Dolu Doğada Yürüyüş Rotaları

Fethiye’den başlayıp Antalya’ya uzanır ünlü Likya yolu. Bu yol üzerindeki patikaların bir kısmından oluşturulmuş yürüyüş parkurları size tarih içinde yürüyormuşsunuz hissini verir. Tarihi Likya yolu, en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilmektedir.

Gençlerin Tercihi Olympos

Olympos’un antik kenti SİT alanı olarak korunuyor. Genellikle üniversite öğrencilerinin gezmek için tercih ettiği antik şehirde, tarihin içinden yürüyerek denize girebilirsiniz.

Güzellikten Gelen Müthiş Cazibe: Side

Adı Anadolu dilinde “Nar” anlamına geliyor. Side, geçmişin derin izlerini taşır. Tarihi Hititlere kadar uzanır. Side, Antik yapıları ve mimarisi ile Antalya gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer alıyor.

Medeniyetlerin Kalesi Alanya

Stratejik konumu açısından Akdenizin önemli bir limanıdır. Alanya, tarih boyunca Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları için kale vazifesi görmüştür.

Eşsiz İkili: Kaş- Kalkan

Türkiye’de dalış denilince ilk akla gelen yer Kaş’tır. Kalkan’dan karayoluyla yarım saat uzaklıkta Carettaların yumurtlama alanı ve 12 km’lik uzunluğu ile Antalya’nın gezilecek yerler listesinde değişmez yerini koruyan Patara, aynı zamanda Noel Baba’nın doğduğu yer olması nedeniyle inanç turizmi açısından da önem taşıyor.

Antalya Gece Hayatı Nasıldır?

Antalya gece hayatı şehrin tatil ve iş şehri olması sebebiyle oldukça hareketlidir. Gece kulüpleri ve barları ile ünlü şehirde gece hayatı da kalabalıktır. Sabah saatlerine kadar açık olan gece kulüpleri yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisini çekmektedir. Antalya gece eğlenceleri için diğer önemli mekanlar ise Rock barlar, marina, meyhaneler ve publardır. Özellikle yaz aylarında Antalya Marina ve çevresinde yer alan disko ve barlar gece eğlenceleri için çok tercih edilmektedir. Antalya Kaleiçi gece eğlencelerinde en fazla tercih edilen yerdir. Öğrenciler ve turistler tarafından tercih edilen Kaleiçi’nde çok sayıda bar, pub, kafeler ve canlı müzik mekanları bulunmaktadır. Kaleiçi’nde en fazla tercih edilen yerler Jolly Joker Pub, Tudors Pub, Simurg Bar, Sess Bar ve Up Shot Bar’dır. Kemer bölgesinde konaklama yapanlar ise genellikle Auro Club Kemer’i Antalya gece hayatı eğlenceleri için tercih etmektedir. Kemer’de yer alan diğer bir büyük kulüp de İnferno’dur. Bu kulüpte 19 tane bar yer almaktadır ve 3000 kişi kapasitesine sahiptir. Kemer pek çok kulübün popüler adresidir. Monte Cristo Disco, Hanfgar Bar Antalya gece hayatı eğlencelerinde en çok tercih edilen adreslerdendir. Bar ve kulüp eğlencelerinin yanı sıra Antalya’da bulunan meyhaneler özellikle yaz mevsiminde tatilcilerin gece uğrak noktaları arasında yerini alır.

Antalya Yemekleri Nelerdir?

Antalya yemekleri hem Ege hem de Akdeniz izlerini taşımaktadır. Antalya yöresel lezzetleri arasında öne çıkanlar; Arabaşı çorbası, keşkek, tahinli piyaz, topak kızartma, Cive yemeği, tarator, hibeş, tahinli kabak tatlısıdır. Hamur işleri ve et yemekleri dışında balık yemekleri ve reçelleri ile ünlü Antalya yemekleri gurmeler için tam bir ziyafet değerindedir. Ege ve Akdeniz ezgileri taşıyan Antalya mutfağında sebze yemekleri de ünlüdür. Kabak çiçeği dolması, fesleğenli bamya yemeği, tömeken salatası, kabuklu, göleviz, incir kak, kuzu göbeği mantarı Antalya’nın en ünlü sebze yemeklerindendir. Ege ve Akdeniz etkileri yanısıra Antalya mutfağında Arap ve Girit mutfağının etkilerini de görmek mümkün oluyor.  Antalya da nerede ne yenir? diye sorulduğunda pek çok tavsiye ile karşılaşılır. Bu yemek mekanları içinde en fazla tercih edilenler bademli keşkülü ile ünlü 7 Mehmet, balık ve mezeleri ile ünlü Antalya Balık Evi, mangal yemekleri, şişleri ve köfteleri ile ünlü Şişçi Ramazan, meşhur yayla dondurması ile ünlü Akdeniz Dondurma, sakatat ve kelle paça severlerin uğrak adresi Paçacı Şaban’dır.

Antalya Ulaşım Bilgileri ve Yolculuğunuzda Yardımcı Olacak Bilgiler

Antalya ulaşım seçenekleri arasında yer alan tramvay, halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve taksiler şehir içi ulaşımda en fazla tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Antray olarak adlandırılan tramvay ağı hem yerli halk hem de gezginler tarafından tercih edilmektedir. Antray Antalya merkez da dahil olmak üzere 16 durak noktasına sahiptir. Antalya- Kemer arası seyahatlerde en fazla tercih edilen seçenek deniz otobüsleridir. Deniz otobüsleri Antalya- Kemer arasında karşılıklı seferler şeklindedir. Taksi ile ulaşım seçeneği diğer illere göre daha pahalıdır fakat fiyat konusunda pazarlık edilebilir. Antalya seyahatinizde toplu taşıma ile şehir içinde yolculuk planlıyorsanız Antalya Kart alarak toplu taşıma araçlarından ekonomik şekilde faydalanabilir ve ücretsiz aktarma seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Şehrin pek çok yerinde Antalya Kart’ı alabileceğiniz otomatik makinalar ve merkezler bulunmaktadır. Antray dışında Antalya’da Nostalji Tramvayı da Antalya ulaşım seçenekleri arasında yer almaktadır. Nostalji Tramvayı 11 duraktan geçmekte ve Zerdalilik’ten müzeye kadar ulaşım sağlamaktadır.

Antalya Etkinlik Önerileri ve Antalya Eğlence Yerleri

Antalya etkinlik açısından en canlı şehirlerimizden biridir. Yıl boyunca Antalya’da pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin düzenlediği etkinlikler, Antalya Kütür Sanat Vakfı’nın etkinlikleri, Antalya Devlet Tiyatrosu etkinlikleri, Holly Stone Performance Hall’da düzenlenen etkinlikler, AKM Etkinlikleri yıl boyu devam etmektedir. Antalya seyahatinizi çocuklarınız ile gerçekleştiriyorsanız çok şanslısınız çünkü Antalya’da çocuklarınızı ile katılabileceğiniz aktiviteler oldukça fazladır. Bunlar arasında en popüler olanları; Antalya Aquarium, Denizaltı Nemo, Aktur Park ve Ters Ev’dir. Son yıllarda özellikle farklı bir eğlence yeri olarak tasarlanmış Ters Ev çok ilgi çekmektedir. 2016 yılında yapılan bu yapı dünyada yer alan 13. Ters Ev’dir. Bu ev içinde her nesne tabanda değil tavanda durmaktadır. Antalya etkinlik önerileri arasında yer alan turlar özellikle turistlerin ilgisini çekmektedir. Marina'dan hareket eden büyük korsan gemileriyle, Sıçan Adası, Küçük Çaltıcak ve Büyük Çaltıcak koylarını gezen turlar ile Antalya doğası keşfedilebilir ya da Olympos- Çıralı Turu ile cennet köşelere yolculuk yapabilirsiniz.

Antalya Konaklama İpuçları

Antalya konaklama bölgeleri arasında en fazla tercih edilenler Lara, Konyaaltı, Kemer, Kaş, Alanya, Belek ve Antalya Kaleiçi’dir. Eğer Antalya seyahatiniz sırasında şehir merkezinde olmak istiyorsanız konaklama için Antalya Kale içini tercih edebilirsiniz. Kaleiçi bölgesinde 100’den fazla otel bulunur. Her şey dahil konaklama için Antalya Lara bölgesi tercih edilebilir. Antalya Lara bölgesinde 110’dan fazla otel bulunmaktadır. Bölgede hem lüks otel seçenekleri hem tatil köyleri hem de ekonomik otel seçenekleri yer almaktadır. Antalya şehir merkezinden uzak bir noktada tatil yapmak istiyorsanız Kemer sizin için uygun bir seçenek olacaktır. 60 km’lik kumsal şeridine sahip olan Kemer’de pek çok otel ve tatil köyü bulunmaktadır. Doğal güzellikler ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız Kaş sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Antalya konaklama için üst segment otel ve tatil köylerini tercih ediyorsanız seçiminiz Belek bölgesinden yana olabilir. Doğal güzellikler ve meyve bahçeleri arasında tatil yapmak isteseniz Alanya sizi masmavi koyları ile karşılayacaktır.

Antalya Festivalleri Nelerdir?

Antalya festivalleri dünyaca ünlüdür ve tüm yıla yayılmıştır. Saklıkent Kar Festivali, Antalya Sömestr Festivali, Antalya Kepez Festivali, Turkish Highline Carnival, Kepez Kitap Festivali, Alanya Akdağ Kayak Festivali, Antalya Portakal Çiçeği Festivali, Antalya Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, Antalya Summer Dans Festivali bu festivaller arasında en bilinenlerindendir. Nisan ayında ise Antalya’da Uluslararası Çocuk Festivali düzenlenmektedir. Nisan ayında düzenlenen bir diğer önemli festival ise Yamaç Paraşütü Dünya Kupası’dır. Antalya festivalleri arasında önemli bir yere sahip olan Myfest, nisan ayı festivalleri içinde yer alır. Dünya mutfaklarının en güzel örneklerinin sergilediği ve lezzet tutkunlarının buluşma noktası olan Uluslararası Sokak Lezzetleri festivali her yıl binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşir. Eylül ayı sonlarında ise Antalya Hobi Fest’de hobi tutkunları sergiler düzenlemektedir. Antalya’da gerçekleşen Manavgat Film festivali ise her yıl ekim ayında yapılmaktadır.